آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا

طبخ غذا با توجه به اقوام مختلف و خلق و خوی مختلف حتی سنت ها ی مختلف متفاوت است و به همین دلیل است که هر منطقه غذاهای مخصوص به خود را دارد.

درباره آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا چه میدانید؟

استان زنجان جاذبه های بسیاری دارد. از طبیعت آن گرفته، تا فرهنگ و آداب و رسوم مردم زنجان، بسیار دوست داشتنی و جالب توجه است. شاید بتوان غذاهای زنجان را هم جزو جاذبه های زنجان دانست. آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا جالب توجه است. این استان نیز مانند هر استان دیگری غذاهای محلی مختص به خود را با طبخ غذای متفاوت و منحصر به فردی را دارد . طبخ غذا با توجه به اقوام مختلف و خلق و خوی مختلف، حتی سنت های مختلف، متفاوت است و به همین دلیل است که هر منطقه غذاهای مخصوص به خود را دارد. غذا و مواد غذایی در هر جامعه‌ای نماد و بیان‌کننده بخشی از فرهنگ آن جامعه است . علم  ثابت کرده است که با خوردن غذاهای هر منطقه، می توان تا حدودی به فرهنگ، آداب و رسوم و سبک زندگی افراد آن منطقه و یا جامعه پی برد. در ادامه با ما در معرفی غذاهای محلی استان زنجان همراه شوید.

آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا

 

غذاهای محلی

آب و هوای هر منطقه، بی شک بر روی نحوه غذا پختن اهالی آن جا تاثیر مستقیم دارد. بخصوص محصولات کشاورزی منطقه و موارد دیگری از این قبیل در تنوع غذایی نقش ایفا میکنند. از این رو مسافرین می توانند تجربه خوبی در سفر های خود به مناطق مختلف ایران داشته باشند و از تنوع غذایی آن منطقه لذت ببرند. سنت ها و رسم و رسوم های مختلف از گذشتگان سینه به سینه به مردمان امروزی رسیده است . گر چه این آداب و رسوم کمرنگ و کمرنگ تر شده است، اما همچنان وجود دارد. بخصوص در مورد غذاهای هر منطقه! مردم شهر زنجان نیز دارای خصلت‌های ویژه ای هستند. جشن‌ها و آداب و رسوم مختلف در موارد گوناگونی دارند که همگی دارای نظم و قوانین خاص خود است و در عین حال بسیار جذاب و قابل تامل می باشد. تعسان یا همان تنورستان نام محلی می باشد، كه در گذشته تنور و اجاق پخت غذا در آن قرار می گرفت . مردم زنجان از هیزم برای سوخت اجاق و تنور استفاده می‌كردند. مردم زنجان در اصطلاح محلی به آن "اودون" می‌گفتند. دیوارهای تعسان به علت دود زیاد حاصل از هیزم همیشه با لایه‌ای از دوده پوشیده بود . هر خانواده معمولا در ماه یك یا دو بار نان می‌ پخت.

غذاهای محلی زنجان

 

یکی از غذاها یی که در استان زنجان در میان مسافران این استان محبوبیت دارد و بیشتر طبخ می شود، آش گندم است. این آش غذایی خوشمزه است که با شیر پخته می‌شود . اما یک نوع آش نیز در این استان طبخ می شود که می توان ادعا کرد بارها در جشنواره‌های مختلف آش، موفق به کسب عنوان لذیذترین آش شده است. نامش آش ترش است . در مورد طرز تهیه آن باید بیان کرد که با سبزیجات محلی و انواع حبوبات و مغز پخته می شود . برای خوش طعم شدن آش ترش، از سرکه و شیره استفاده می‌شود.

 

یکی از برنامه‌های اصلی سفر در هر تور گردشگری، وعده‌های غذایی می باشد. اکثر گردشگران با این موضوع که در هر منطقه غذاهای محبوب و محلی همان منطقه را تناول کنند موافق هستند، چرا که یکی از لذت های سفر، به چشیدن طعم غذاهای خوشمزه محلی آن منطقه است. تورهای گردشگری سعی می کنند با در نظر گرفتن این نوع جاذبه ها، مانند شناساندن غذاهای محلی به مشتریان خود، برای گردشگران سفری جذاب و ماندگار در ذهنشان تداعی کنند.موارد مشابه یافت شده

جدیدترین نوشته ها