گنبد سلطانیه بزرگ ترین گنبد تاریخی واقع در زنجان


گنبد سلطانیه بزرگ ترین گنبد تاریخی واقع در زنجان

گنبد سلطانیه به عنوان بزرگ ترین گنبد آجری جهان شناخته شده است و در استان زنجان قرار دارد. گنبد سلطانیه یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین گنبد های ایران و حتی جهان می باشد که در شهر سلطانیه، در استان زنجان واقع شده است. می توان به جرات ادعا کرد که یکی از شاهکارهای معماری در دوره اسلامی می باشد. این گنبد، نمای زیبای بیرونی و داخلی فوق العاده ای دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. گنبد سلطانیه به دستور اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدا بنده احداث شد. البته باید بدانید این بنا کاملا با نظارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی ساخته شده است.گنبد سلطانیه یکی از چندین جاذبه های تاریخی بسیار ارزشمند زنجان است که می توانید در سفرتان به این استان زیبا، آن را از نزدیک مشاهده کنید.

گنبد سلطلنیه

گنبد سلطانیه دارای 3 بخش اصلی است که شامل ورودی، تربت خانه و سردابه می شود که آن را به یک معماری قابل توجه تبدیل کرده است. به احتمال زیاد، سردابه محل دفن پادشاه است، اما برخی این باور را نداشته و نظرات آن ها متفاوت است. یکی از زیبایی های این بنا این است که 8 پلکان مارپیچ دارد که طبقات بنا را به هم متصل می کنند. این گنبد زیبا در سال‌های 704 تا 712 قمری ساخته شده است. گنبدی زیبا که در فهرست گنجینه های جهانی قرار گرفته است. جایگاه این گنبد از نظر ارزشی که دارد، در کنار آثار بزرگ ایرانی همچون تخت جمشید قرار گرفته و به ثبت رسیده است که بیانگر اهمیت و مهم بودن این اثر تاریخی می باشد. گنبد سلطانیه نه تنها بزرگ ترین گنبد تاریخی ایران، بلکه بزرگ ترین گنبد آجری جهان نیز به شمار رفته و نامش در فهرست گنجینه های جهانی به زیبایی خودنمایی می کند. گنبد سلطانیه را با الهام گرفتن از مقبره سلطان سنجر، در مرو طراحی کرده اند، اما تفاوت های واضحی نیز با هم دارند، چرا که مقبره سلطان سنجر مربع شکل بوده، در حالی که مقبره سلطانیه درای 8 ضلع می باشد. این بنا، بنایی زیبا و چشم نواز است که با ترکیب های رنگی بسیار زیبای خود، نظر هر شخصی را به خود جلب می کند.

گنبد سلطانیه

روایت شده است که این بنا جهت انتقال پیکر مطهر علی ابن ابی طالب، امام اول شیعیان از نجف به سلطانیه ساخته شد. اما با مخالفت علمای شیعه در نجف و کربلا روبرو شده است. و از آن جایی که نبش قبر در اسلام حرام است، سلطان محمد خدا بنده از انجام این کار منصرف می شود و امروزه آرامگاه سلطان محمد خدابنده است. بسیاری از شرق‌شناسان و باستان‌شناسان غربی نیز اهمیت فوق‌ العاده این بنا را مورد بررسی قرار داده و به اهمیت آن تاکید کرده اند. بنایی که دارای کاشی‌های طلایی رنگ، منقش، هشت گوش و بسیار چشم نواز بوده و از لحاظ هنر کاشی کاری، فوق العاده و کم نظیر است. این گنبد دارای 3 در ورودی و 8 دیوار ضخیم است و وزن 1600 تنی گنبد را این دیوار ها تحمل می کنند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها