گنبدهای نمکی سمنان


 درباره گنبدهای نمکی سمنان

گنبدهای نمکی سمنان:: امروز درباره گنبدهای نمکی سمنان که از جاذبه های گردشگری این استان صحبت می کنیم.

وجود نمک در سمنان جاذبه های گردشگری فراوانی را ایجاد کرده است. غارهای نمکی( غارهای نمکی بیشتر به علت استخراج نمک از معادن ایجاد شده اند)، گنبدهای نمکی، آبشار نمکی، معادن نمک و تپه های مریخی از جمله این جاذبه ها هستند. شهرستان گرمسار به دلیل مواد معدنی بسیار از پتانسیل خوبی برخوردار است و 70 درصد نمک کشور را تامین می کند. معادن نمک گرمسار عبارتند از کوهدشت، نگین، خیبر، سالار، میلاد، درخشان، نوآور، موعود، سیالک و راهراهک. سنگ نمک و یا توده های نمکی در این معادن دارای سطوح و رنگهای گوناگون هستند. سطح اول و یا قاعده آن نمک بیشتری دارد و به رنگهای سفید، سیاه، قرمز، آبی و دودی است. سطح بالاتر به رنگ زرشکی می باشد و سطوح بالاتر نیز به رنگهای سبز، سفید، قرمز و خاکستری دیده می شوند.

گنبدهای نمکی سمنان

علت پیدایش گنبد های نمکی چیست؟

گنبدهای نمکی به علت حرکات و بالا آمدن نمک ایجاد می شوند. شکل بیرونی این گنبدها یکسان نبوده و به فشار درونی و سنگ های رسوبی موجود در آن بستگی دارد. هر گنبد نمکی دارای یک هسته مرکزی است که این هسته از نمک خالص تشکیل شده و اطراف آن را سنگ های رسوبی آن منطقه در برمی گیرد. برخی از گنبدهای نمکی پوشش عمیقی از سنگ های رسوبی دارند و برخی دیگر فاقد این پوشش هستند.

 

از گنبدهای نمکی سمنان به چند مورد زیر می توان اشاره کرد:

گنبد نمکی ملحه: گنبد نمکی ملحه در معدن ملحه و در جنوب سمنان قرار دارد. این معدن نمک استان های سمنان، اصفهان، همدان و کرمانشاه را تامین می کند. نمک در معدن ملحه به شکل گنبدهای کوچک و بزرگ می باشد. رنگ گنبدهای نمکی ملحه بیشتر سفید و بی رنگ و گاهی به رنگ نارنجی و آبی است. خلوص نمک قسمت های بی رنگ و سفید بالاتر است.

گنبد نمکی کوهدشت کهن: معدن کوهدشت کهن در جنوب شرقی گرمسار واقع شده است. گنبدهای نمکی این معدن از گچ و نمک به وجود آمده اند و داخل آنها نفت هم می باشد که به علت وجود گوگرد به آن نفت ترش می گویند. نحوه استخراج نمک از معدن کوهدشت بصورت زیرزمینی است که این روش باعث به وجود آمدن غاری زیبا و دیدنی شده است.

گنبد نمکی ایوانکی: گنبد نمکی ایوانکی در شمال غرب گرمسار قرار دارد. در این منطقه هیچ سنگ رسوبی منظمی دیده نمی شود و سنگها به اشکال نامنظم و جالبی هستند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به  دیدنیهای سمنان به لینک داده  شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها