گردنه آهوان دامغان


 درباره گردنه آهوان دامغان

گردنه آهوان دامغان::  درباره منطقه دیدنی و زیبای گردنه آهوان دامغان:

اگر که به سمنان سفر می کنید و قصد رفتن به شهر تاریخی دامغان را دارید، با عبور از گردنه آهوان دامغان میتوانید از زیبایی های آن لذت ببرید.

از جاذبه های تاریخی گردنه آهوان دامغان، میتوان به کاروانسراهای آن اشاره کرد.

بعلت سرمای شدید و بارش برف سنکین گردنه آهوان، کاروانسرا در این منطقه اهمیت بسیار داشته است. کاروانسرای سنگی آهوان( رباط انوشیروانی ) و کاروانسرای شاه سلیمانی ( شاه عباسی ) از کاروانسراهای این گردنه هستند.

کاروانسرای سنگی آهوان یا رباط انوشیروانی: رباط به ساختمان های در راه و بیرون از شهر گفته می شده و دارای حوض و آب انبار و چندین اتاق برای اقامت مسافران بوده است.

گردنه آهوان دامغان

رباط انوشیروانی از قدیمی ترین کاروانسراهای ایران و مربوط به دوره ساسانی می باشد. این کاروانسرا چهار ایوانی ساخته شده و دارای حیاط مربع شکل و بیست و شش اتاق و چهار اصطبل بوده است. مصالح ساختمانی رباط انوشیروانی سنگ و ساروج بوده و بارها از اوایل اسلام تا دوره ایلخانی مرمت شده است.(استفاده از ساروج مربوط به معماری کهن ایرانی است و از خاک رس، آهک، خاکستر و نوعی الیاف درست می شده است) در حال حاضر فقط دیوارهای اطراف و بخشی از راهروی ورودی آن باقی مانده است. رباط انوشیروانی شباهت بسیاری به رباط کریم در جاده ساوه و کاروانسرای قلعه سنگی در نزدیکی تهران دارد.( رباط کریم به علت قرار گرفتن در راه ابریشم از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و کاروانسراهای فراوانی در آن ساخته می شده است. کاروانسرای قلعه سنگی در جاده ری به قم واقع شده است. با کشف چند سکه مغولی در این کاروانسرا، احتمال می رود در قرن هفتم هجری و توسط غازان خان ساخته شده باشد)

 

کاروانسرای شاه سلیمانی آهوان: این کاروانسرا در زمان شاه سلیمان صفوی و برای استراحت زائرینی که از سمنان به خراسان می رفتند، ساخته شد. کاروانسرای شاه سلیمانی چهار ایوانی بوده و در اطراف حیاط مستطیل شکل آن بیست و چهار اتاق قرار گرفته است. این کاروانسرا کتیبه ای از مرمر بر سر در خود داشت که دزدیدند. متن این کتیبه اشعاری در مدح شاه سلیمان صفوی بوده است. نام دیگر کاروانسرای شاه سلیمانی، کاروانسرای شاه عباسی است که علت این نام گذاری مشخص نیست. شاید علت این نام گذاری حکومت ظالمانه شاه سلیمان بوده است. دوره شاه صفی دوم که نام خود را به سلیمان تغییر داد، دوره ظلم و بی رحمی و جنایت بود. حکومت شاه سلیمان صفوی بعد از 29 سال ، در اثر شراب خواری بسیار او پایان یافت.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان دامغان به لینک  داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها