کویر مصر ایران


 درباره کویر مصر ایران

کویر مصر ایران::   روستای مصر در 45 کیلومتری شرق جندق، در 30 کیلومتری شمال خور و در کویر مرکزی در استان اصفهان قرار گرفته است. فاصله این روستا تا تهران 700 كيلومتر است. عمر روستا بیش از صد سال نیست. بنیانگذار آن فردی به‌نام یوسف بود که به چراندن گوسفندان می‌پرداخت. این فرد چاه‌‌های عمیقی را در روستا حفر کرد و به همین دلیل آن را چاه دراز نامیدند. اما یوسف از اهالی خواست چون نامش یوسف و داستان پیامبر هم در مصر اتفاق افتاده بود، نام آن را مصر بگذارند.
او خیابانی به عرض ۵۰۰ متر در آنجا ساخت و این چشم‌انداز را داشت که در آینده اینن روستا معروف خواهد شد. این روستا آب و هوای گرم و خشک دارد و اهالی از طریق دامداری و کشاورزی امرار معاش می‌کنند.
گیاهان شوره پسند مانند قیچ، درمنه و انواع گون در این روستا دیده می‌شود. دوپایی کوچک، پامسواکی، خرگوش، کاراکال، گربه شنی و روباه شنی نیز از جانوران این منطقه هستند.
از تفریحاتی مانند پیاده‌روی در کویر، شترسواری، سوار شدن بر موتور چهارچرخ،، عکاسی، دوچرخه‌سواری و شب‌نشینی در شب و تماشای آسمان نیز می‌توانید در کویر مصر لذت ببرید.

کویر مصر در ایران

جاذبه‌های گردشگری کویر مصر
اگر از تهران به سمت این منطقه می‌روید، بهتر است برای سفر حداقل سه روز راا اختصاص دهید. مسافران بسیاری در این روستا توقف می‌کنند و امکانات رفاهی مانند مغازه و محل اسکان وجود دارد. برای اقامت در این منطقه هم می‌توانید از خانه‌های روستایی استفاده کنید و اگر تجهیزات لازم را دارید می‌توانید در نزدیکی‌های روستای مصر چادر بزنید و چوب لازم برای آتش روشن کردن شبانه را از داخل روستا بخرید.
نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون مصر، دریاچه نمک خور، تخت عباسی، تخت عروس، ریگگ کله، چیل کنده، تخت محمدرضایی، تل خاکستری، تنگه رودخانه نمک، گله ریگ سرگردانی و صاف باقر دزدو از مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری در نزدیکی این روستا هستند که بهتر است دیدار از آنها را از دست ندهید. سفر به این روستا از مهر شروع می‌شود و تا بهار ادامه می‌یابد. توصیه می‌شود در زمان گرم سال به این منطقه نروید.
آب و هوای این منطقه گرم و خشک و میزان بارش باران کم است. دمای هوا این منطقهه کویری در گرم‌ترین زمان به ۵۵ درجه و در سردترین زمان که معمولاً شب‌هنگام است به ۲۵ درجه می‌رسد. اختلاف بالای درجه حرارت در روز و شب موجب شکسته شدن لایه نمک سطحی می‌شود و لایه‌های مرطوب زیری رطوبت خود را از دست می‌دهند که عامل شکل‌گیری چند ضلعی‌های نمکی است. البته حرکت لجن‌های سیاه لایه‌های زیری نیز در این شکل‌گیری‌ها بی‌تأثیر نیستند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به تور ایران لطفا به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها