کویر صفائیه سمنان


  درباره کویر صفائیه

کویر صفائیه:: بازهم می خواهیم به یک کویر بکر و زیبا برویم. قبل از سفر راهنمای خوبی را انتخاب کنید. از حیوانات و گیاهان آن منطقه آگاه باشید. شما به منطقه آنها وارد می شوید و باید به حقوق آنها احترام بگذارید. این بار برای سفر کویر صفائیه را انتخاب کردم. خوش بگذرد.

 

کویر صفائیه استان سمنان در جنوب شرقی شهر گرمسار و جنوب روستای صفائیه واقع شده است. روستای صفائیه در لاسجرد شهرستان سرخه قرار دارد. از محصولات این روستا غلات، پنبه، انگور، انار، خربزه و پیاز است. زنان روستای صفائیه درکرباس بافی مهارت بسیاری دارند. این کویر از جنوب به کویر ریگ جن ( کویر ریگ جن در کویر مرکزی قرار دارد. این کویر در جنوب سمنان، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است. کویر ریگ جن فاقد چشمه و آب است) و پارک ملی کویر( پارک ملی کویر بزرگترین و قدیمی ترین منطقه حفاظت شده ایران است. قسمت بیشتر این پارک در شهرستان گرمسار استان سمنان و بخش های دیگر آن در استان تهران، قم و اصفهان قرار دارد) راه دارد.

 

کویر صفائیه فاقد پوشش گیاهی است و تنها در حاشیه نمکزار گیاهان شورپسند چون اشنان و گز دیده می شود.( گیاهان شورپسند یا شورزی گیاهانی هستند که میتوانند با آب دریا و یا دیگر آبهای شور رشد کنند. این گیاهان جهت بیابان زدایی بسیار مفید هستند) در حاشیه کویر گیاهان گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون ( گیاهی است شیردار و دارای نژادهای مختلف، نام دیگر این گیاه گاوکش است و درمانی است برای عقرب گزیدگی ) گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه ( گیاهی است علف مانند که ارتفاع آن به 2 متر می رسد)، زنبق صحرایی، خارشتر( درختچه ایست که تا ارتفاع 50 تا 150 سانتی متر می رسد. خارشتر طبیعت گرم و خشک دارد و از آن در طب سنتی استفاده می شود)، تاغ و قیچ (درختچه ایست با انشعابات چوبی و به ارتفاع متوسط 2 و نیم متر) مشاهده می شود.

کویر صفائیه

 

 

در مرکز کویر صفائیه استان سمنان هیچ گونه حیاتی وجود ندارد. حاشیه ی کویر زیستگاه حیواناتی چون شغال، روباه، کفتار، کبک، بلدرچین وغیره و از خزندگان بزمجه می باشد. لازم است که درباره بزمجه نکاتی را بدانیم. بزمجه گونه ای از سوسمار است. غذای این حیوان پستانداران کوچک، خزندگان، پرندگان و تخم آنها، عقرب، حشرات، وزغ و لاشه حیوانات مرده است. بزمجه برای انسان بی خطر است و از انسان ترسیده و فرار می کند. اما این حیوان مانند سایر حیوانات اگر خود را در معرض خطر ببیند، دفاع می کند. نکته جالب خطرناک نشان دادن بزمجه در بسیاری از مقالات و سایت هاست. آموزشی غلط که باعث از بین رفتن تعداد زیادی از بزمجه ها می شود. در صورت دیدن بزمجه در اتاق و یا هر فضای بسته ای با آتش نشانی تماس گرفته و از آزار و کشتن حیوان خودداری کنید.

برای داشتن اطلاعات کاملی از جاذبه های گردشگری استان سمنان لطفا به لینک  داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها