کویر شورآب


 درباره کویر شورآب

کویر شورآب ::اگر کویر دوست داری و می خواهی به یک کویر بکر و واقعی سفر کنی، به کویر شورآب استان سمنان برو. البته باید بگویم که کویر پیمایی در این منطقه تجربهه  کافی لازم دارد تا هم راه را گم نکنی و هم آب کم نیاری.

کویر شور آب در جنوب غربی شهر سمنان و جنوب شرقی سرخه واقع است. یک رودخانه از کویر شورآب عبور می کند که پس از آن به کویر مرکزی می ریزد. آب رودخانه شورآب مملو از نمک است و به همین خاطر پوشش گیاهی این منطقه بسیار اندک است. بصورت معدودی گون ( از خانواده نخود است وارتفاع آن تا 75 سانتی متر می رسد. این گیاه در برابر گرما مقاوم و در خاکهای شور رشد می کند. بسیاری از گون ها بوی تندی دارند و باعث مسمومیت می شوند) دیده می شود و منابع طبیعی برای جلوگیری از طوفان شن در این منطقه تاغ ( گیاهی است بصورت درختچه از نوع تاج خروسان که مقاومت زیادی در برابر خشکی و گرما دارد و از گسترش کویر نیز جلوگیری می کند) کاشته است.

 

از جانواران کویر شورآب استان سمنان مارو شتر و بزمجه ( از خزندگان بزرگ جثه که گوشتخوار هستند و بیشتر آنها به روی خاک زندگی می کنند) هستند.

مسیری که باید طی کنی این مسیر است: ابتدا به شهر سمنان میروی و به جنوب این شهر، سپس به روستای خیرآباد،( سمنان تا روستای خیرآباد 2 کیلومتر راه دارد) و از روستای خیرآباد به روستای محمودآباد میروی ( حدود 6 کیلومتر)، مسیر را ادامه می دهی تا به معدن گوگرد دلازیان برسی. از این معدن به سمت جنوب حرکت کرده و اولین تقاطع سمت راست بپیچ و در تقاطع بعدی هم دست راست حرکت کن.

 

معدن گوگرد دلازیان: روستای دلازیان در شهرستان سمنان و زبان مردم آن فارسی دری است. این روستا آب و هوای معتدل و خشک دارد. محصولات روستای دلازیان غلات، پنبه و هندوانه است و شغل مردم آن بیشتر کشاورزی و شتر داری است. معدن گوگرد دلازیان جزو آثار ملی ایران ثبت شدهاست. این معدن مربوط به دوره صفویه و قاجاریه می باشد. قدمت معدن گوگرد دلازیان با توجه به آثار یافت شده در اطراف آن همزمان با تپه های تاریخی میرک و دلازیان است.

مجموعه تپه های میرک مربوط به دوره پارینه سنگی و در میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است. این مجموعه دارای هفت تپه است که در کل به آن میرک می گویند.

شما می توانید این مکان بسیار زیبا و همچنین مناطق بسیار زیبای شهرهای دیگر موجود در ایران را با استفاده از تورهای ایران مشاهده کنید و نهایت لذت را ببرید.

کویر شورآب

تپه دلازیان نیز در جنوب سمنان قرار دارد. در یکی از تپه های دلازیان آثار معماری مربوط به دوره مادها کشف شده است.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیدنیهای سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها