کویر ریگ جن


 درباره کویر ریگ جن

کویر ریگ جن در مرکز ایران و در قسمت غربی کویر مرکزی یا دشت کویر قرار گرفته است. این کویر از شمال به شهرسان گرمسار، از غرب به پارک ملی کویر، از شرق به جندق و از جنوب به انارک راه دارد. برخلاف اسم خود که ریگ جن نام دارد قسمتی از آن را باتلاق های نمکی و کویرهای مسطح پفکی پوشانده اند. منطقه ریگ جن قسمتی از فلات مرکزی ایران است.

 

تغییرات فصلی آب و هوا از جمله تابش آفتاب در کویر ریگ جن استان سمنان بسیار زیاد و تابستانهای آن بسیار گرم و خشک است. اقلیم خشک و ترکیب خاک که نمک و گچ است رویش گیاهان را بسیار مشکل و کند کرده است. در مناطق باتلاقی و دشتی شمال و مرکز ریگ جن هیچ گونه زندگی نباتی قابل مشاهده نیست. تنها در مناطقی که پوشش ریگزار دارند میتوان بندرت پوشش درختچه های یک ساله تاغ را مشاهده کرد که عمدتا به دلیل خشکی و سختی شرایط خشک می شوند. اما در حاشیه ریگ جن و منطقه دم ریگ وضعیت متفاوت است. در این مناطق گیاهانی چون سالسولا، اشنان، تاغ، گز وخار شترکه قابلیت سازگاری با این اقلیم را دارند رشد می کنند. در مجاورت کوهای سیاه کوه و نخجیر بوته های روناس با ساقه های ضخیم و بلند وجود دارد که از آن برای سوخت و رنگرزی استفاده می شده است.

 

قسمت زیادی از کویر ریگ جن استان سمنان فاقد پوشش گیاهی و زندگی جانوری است. بزرگترین رودخانه در شمال آن حبله رود است. در داخل این منطقه به غیر از چند چشمه آب شور و تلخ هیچ گونه چشمه آبی وجود ندارد. در مناطق داخلی آثاری از سازه های انسانی و تمدن نیست.

جندق یکی از آبادی های حاشیه ریگ جن با تاریخی پر فراز و نشیب دارای آثار با شکوهی بوده که سالهاست از بین رفته است.

حاشیه نشینان، ریگ جن را محل زندگی شیاطین و جنیان میدانستند که هر انسانی پای در آن نهد گرفتار خشم و غضب آنان شده، جان سالم به در نمی برد. همچنین حرکت تپه های ماسه ای و تغییر شکل آنها را بدلیل وجود قدرت های شیطانی در این منطقه میدانستند. آنچه مشخص است قسمت عمده ریگزارهای ریگ جن بدلیل عدم وجود پوشش گیاهی دایما تحت تاثیر نیروی باد در حال تغییر و حرکت هستند.

در کتاب کویرهای ایران افسانه ای را از مردم آن زمان روایت میکند که در مرکز ریگ جن بهشت گمشده ای وجود دارد. در این بهشت دریاچه ای هست و در کنار آن جنگلهای انبوه قرار دارند. شیاطین پشم شترها را در آنجا رها کرده اند و هر کس به این منطقه دست یابد ثروتمند خواهد شد. مسلما در مرکز ریگ جن نه دریاچه ای هست و نه جنگلی. آنچه هست زمینهای پف کرده رسی است که از شدت تبخیر و شوری توانی برای رشد گیاه در خود ندارند.

کویر ریگ جن در سمنان

 

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جاذبه های گردشگری استان سمنان می توانید  به لینک داده شده مراجعه نمایید

برای اطلاع از قیمت تور ایران برای ایران گردی می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها