کویر دلازیان در سمنان


 درباره کویر دلازیان

کویر دلازیان ::در شمال کویر مرکزی ایران و جنوب روستای دلازیان قرار دارد( کویر مرکزی یا دشت کویر در جنوب رشته کوههای البرز و روستای دلازیان در جنوب سمنان و بعد از روستای خیرآباد و رکن آباد قرار دارد)

 

کویر دلازیان دارای قدمتی تاریخی و باستانی است. با توجه به کشفیات و مطالعات در تپه دلازیان قدمت این منطقه باستانی به 50 هزار سال قبل می رسد. در تپه میرک دلازیان نیز تعداد زیادی دست سازه مانند ابزار شکار و وسایل تراش کاری کشف شد که این قطعات مربوط به دوره پارینه سنگی می شوند( دوره پارینه سنگی یا پالئولیتیک  قدیمی ترین دوران ماقبل تاریخ است. در این دوران انسان برای نخستین بار از ابزار سنگی استفاده کرد. به دوران پارینه سنگی، دیرینه سنگی و یا عصر سنگ کهن هم گفته می شود)

 

نتیجه تحقیقات نشان می دهد، در گذشته این منطقه کویری نبوده و ساکنان آن در کنار دریاچه ای که اکنون خشک شده است زندگی می کردند.

 

پوشش گیاهی کویر دلازیان سمنان بسیار ضعیف است و تنها گیاهان شورپسند و خشک پسند در آن دیده می شوند( گیاهان خشک پسند گیاهانی هستند که در مناطق کم باران با دوره های خشکسالی طولانی زندگی می کنند) رودخانه ای که از این منطقه عبور می کند از تلاقی رودخانه شور آب و رودخانه گیناب تشکیل شده است( رودخانه شورآب از کویر شورآب نیز می گذرد و در نهایت به دشت کویر میریزد )

از جاذبه های کویر دلازیان سمنان گنبدهای نمکی، معدن متروکه گوگرد و تپه های ماسه ای اطراف این معدن را میتوان نام برد.

گنبد نمکی: گنبد های نمکی لایه های بزرگ نمک زیرزمینی هستند که به طرف سطح زمین حرکت کرده و شکل گنبدی مانند به خود می گیرند. اغلب گنبدهای نمکی در مناطق گرمسیری تشکیل می شوند. گنبدهای نمکی در ایران در استانهای سمنان و هرمزگان دیده می شوند. جزیره هرمز خلیج فارس نیز یک گنبد نمکی است. در کویر دلازیان گنبد نمکی بزرگ و دیدنی وجود دارد که عمر آن میلیاردها سال است. این گنبد نمکی از دهانه یک آتشفشان بیرون زده و از آن آتشفشان تنها یک تکه سنگ باقی مانده است.

 

تپه های ماسه ای: تپه ماسه ای یا تلماسه ارتفاعات شنی است که بر اثر وزش باد و جابجا شدن شن پدید می آید.

مسیر رفتن به کویر دلازیان استان سمنان: بعد از پل راه آهن سمنان به سمت جنوب رفته، پس از عبور از روستاهای خیرآباد، رکن آباد و محمد آباد، در جاده خاکی به سمت جنوب شرقی به کویر دلازیان می رسید.

کویر دلازیان

 

برای داشتن اطلاعات کاملی از جاذبه های گردشگری  استان سمنان لطفا به لینک  داده شده مراجعه نمایید

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان های استان سمنان به لینک  مربوطه مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها