کویر حاج علی قلی دامغان


 معرفی کویر حاج علی قلی دامغان

بعد از کویر ریگ جن به کویر حاج علی قلی دامغان رفتم. کویر حاج علی قلی جاذبه تازه کشف شده استان سمنان است. برای رفتن به این کویر زیباا مسیر دامغان به معلم را انتخاب کردم و سپس به روستای خورزان(روستایی است در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی دامغان با آب و هوایی بسیار مناسب و باغهای زیبا و سرسبز) و بعد به جاده نمک رفتم. از تهران تا دامغان حدودا 4 ساعت و نیم و از دامغان تا کویر حاج علی قلی 1 ساعت طول کشید.

کویر حاج علی قلی دامغان در 50 کیلومتری شهرستان دامغان و جنوب شرقی آن قرار دارد. این کویر از جنوب شرقی به کوههای دولت یار، کوه خرس و کوه ترکمن و از جنوب غربی به کوههای پنج و کویرکوه سرخ( آب این منطقه مملو از نمک و گچ است. نکته جالب کویر کوه سرخ صخره ایست که در اثر وزش باد به شکل عقاب در آمده است)، از غرب به دهستان فرات( این روستا از روستاهای شهرستان دامغان است و دلیل گذاشتن نام فرات اینست که در قدیم چشمه ها و قنات های آن همانند رود فرات عراق پرآب بوده است)، از شمال به کویر دامغان و از شرق به کوه اهوند می رسد. کویر حاج علی قلی دامغان کویر حاج علی قلی دامغان

کویر حاج علی قلی دامغان دو رودخانه اصلی دارد که در شمال شرقی و شمال غربی آن قرار دارند. رودخانه شمال غربی دره ای به عمق 5 متر در کویر ایجاد کرده است. بیشترین بخش این کویر بصورت نمک زار است که بصورت پلت فرم هایی به قطر 125 متر هستند. کوکویر حاج علی قلی دامغانیر حاج علی قلی دامغان

در کویر حاج علی قلی دامغان می توان گیاهان شورپسند و درختچه های تاغ را به ندرت در برخی از قسمتهای آن دید. تاغ از گونه تاج خروسان است که مقاومت زیادی در برابر خشکی و گرما دارند. این نوع درخت ریشه ای گسترده دارد و از پیش روی کویر جلوگیری میکند.

خبر تازه و جالب درباره کویر حاج علی قلی دامغان، پیدا شدن یک تکه شهاب است که احتمال میرود از مریخ باشد. این شهاب سنگ باعث شده نجوم شناسان بسیاری به اینجا بیایند. در کویر حاج علی قلی هیچ سنگی بغیر از شهاب سنگها وجود ندارد و به همین دلیل شهاب سنگها به راحتی دیده می شوند. قیمت شهاب سنگ مریخی، هر گرم 4000 دلار و شهاب سنگهای منظومه شمسی از 5 تا 20 دلار است.

شما عزیزان می توانید از طریق تور ایران از بهترین جاذبه های گردشگری این استان دیدن فرمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها