کویرهای استان سمنان


درباره کویرهای استان سمنان

کویرهای استان سمنان:: من به علاقمندان به کویر گردی ساکن تهران کویرهای استان سمنان را معرفی میکنم چرا که تنها با طی مسافت 220 کیلومتر( حدود 3 ساعت) به سمنان می رسید و طبق برنامه راهنما و تور از کویرهای آن دیدن می کنید.

قبل از شروع بحث اصلی بهتر است به تفاوت بیابان و کویر اشاره ای بشود. بیابان به مناطقی گفته می شود که میانگین بارندگی آن کمتر از 50 میلی متر است و پوشش گیاهی ضعیفی هم دارد. اما کویر به مناطقی با نمک بسیار گفته میشود که تنها کیاهان مقاوم به شوری مانند کونه های شورپسند در آن رشد می کنند. نام دیگر کویر نمکزار است.

از کویرهای استان سمنان میتوان موارد زیر را نام برد:

پارک ملی کویر، کویر خوریان، کویر شورآب، کویر صفائیه، کویر نمک، کویر ریگ جن، کویر دلازیان، کویر رملی، کویر حاج علی قلی، کویر کوه سرخ

پارک ملی کویر: پارک ملی کویر از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده ایران است. بیشترین بخش پارک ملی کویر در شهرستان گرمسار و مابقی آن در استانهای تهران، قم و اصفهان قرار دارد. در حال حاضر تنوع گونه های جانوری این منطقه نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است. دریاچه نمک تنها دریاچه اطراف پارک ملی کویر است.

کویر خوریان: کویر خوریان از دیگر کویرهای استان سمنان است که از شرق به کویر نمک سمنان و از غرب به رودخانه گیناب و کویر دلازیان راه دارد. این کویر بکر و زیبا دارای گنبدهای نمکی و زمینهای پفکی و باتلاقی است که برای علاقمندان به کویر بسیار جذاب می باشد. پوشش گیاهی کویر خوریان گیاهان استپی در شمال آن و گیاهان شورپسند در جنوب است. در دوره قاجار به علت پیدا شدن نفت در این کویر روسها در آن رفت و آمد و فعالیت داشتند. از آثار تاریخی کویر خوریان ارگ روستای اعلا، بناهای حاشیه چاه نفت، پل ارتباطی روسها و بنایی به نام خواجه است.

کویر نمک: کویر نمک یا دریاچه نمک دریاچه ای در محدوده کویر مرکزی ایران و از بزرگترین شوره زارهای ایران می باشد. نام دیگر دریاچه نمک دریاچه آران و بید گل است. دریاچه نمک بین سه استان اصفهان، قم و سمنان قرار دارد. به علت شوری فراوان این دریاچه آن را دریاچه نمک می نامند. دریاچه نمک به حدی شور است که در تابستان صفحات نمک به روی آن شناور می شوند. عمق نمک این دریاچه 5 تا 54 متر است.هیچ جانوری در دریاچه نمک وجود ندارد اما در فصل زمستان میزبان پرندگان مهاجر است.

کویر رملی: کویر رملی یا کویر شن های روان در شهرستان دامغان واقع است و دریایی است از شن های نرم زرد و نارنجی رنگ. پوشش گیاهی این کویر به علت روان بودن شن ها تنک است و تنها در بعضی نقاط معدود درختان گز و طاق دیده می شوند. تپه های شنی کویر رملی ثابت نیستند و با وزش باد حرکت کرده و جای آنها تغییر می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جاذبه های گردشگری استان سمنان به لینک  داده شده مراجعه نمایید

تور ارزان ایران را با شرایط استثنایی می توانید در سایت تورزپرس بیابید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها