کوه های لرستان


 درباره کوه های لرستان

کوه های لرستان::لرستان سرزمینی است وسیع و کوهستانی که دارای آداب و رسوم و فرهنگ و سنت های کهن و ویژگی های طبیعی و آثار باستانی و تاریخی و غارهایی که دارای قدمت چندین ساله است. و دره های سرسبز و چشمه های آب فراوان و کیفیت های مختلف دیگر که ناشناخته باقی مانده است.
جغرافیای تاریخی: در نیم قرن پیش با کاوشها و پژوهشهای باستان شناسی با پیدا شدنن ابزار آلات مفرغی شهرت یافت. شهر باستانی شاپورخواست به دستور شاپور اول بنا گردید و در شهر خرم آباد واقع شده است.
مساحت لرستان22 هزار کیلومتر است از شمال به شهرستان نهاوند و از شمال باختریی به استان کرمانشاه متصل می شود. و از جنوب و جنوب غربی به استان خوزستان متصل میشود.و از شمال شرقی به کوههای ملایر و بروجرد وصل میشود.کوه های لرستان
لرستان را کوههایی موازی توسط دره های عمیق که از غرب ایران به جنوب شرقی ازز کوهها کاسته میشود.لرستان دارای کوههای فراوانی است. مهم ترین آنها:
1- کوه کور: که به کبیر کوه معروف است و طول آن170 کیلومتر و پهنای آن تا 20 کیلومترر میرسد. و از شمال باختری به جنوب باختری کشیده شده است.بلندترین نقطه آن بیشتر از 3000 متر بلندی دارد و مانند دیواری استان را به دو قسمت تقسیم کرده است.بیشتر کوه های آن در سال پوشیده از برف است.و نیز چشمه های پرآبی دارد که از دل کوه فوران کرده و زیبایی آن را دو چندان کرده است.و به دلیل مسیر سخت و دشوار استفاده از آب آن غیرممکن است.و عبورازآنها به دشواری صورت می گیرد.
2- کوه کور: پوشیده از درختان کهنسال بلوط ارجن پسته و بادام کوهی است.
3- کوه دلیچ: که به دهلیز هم معروف است.و چین های زیادی دارد.
4- کوه کیالو: طول آن 78 کیلومتر است و پهنای آن تا 10 کیلومتر است. این رشته کوه ازز رودخانه کشکو یا کشکان شروع شده و تا رودخانه زال ادامه دارد. چین های متعدد آن تا کناره ی رود میرسد و زیبایی بی نظیری را در این مکان شاهد هستیم.و راه سراسری از آن می گذرد و به تنگ فنی مشهور است.
55- کوه مستیغ مله: دنباله ی زاگرس است و حاشیه دره سیمره را تشکیل میدهد.

سلسله کوه های شمالی:
1- کوه گری است که اشترانکوه ادامه ی این کوه است. قلل عمده ی این رشته کوه زیباا کوه عظیم چهل نابالغان است که همیشه پوشیده از برف است.
22- کوه پینه یا پونه:که ارتفاع آن کمتر از چهل نابالغان است.

سلسله کوههای غربی:
1- سفید کوه
2- کوه مپل
3- دو کوه وراز
44- همیان که از مهم ترین کوه های مهم است.

رشته کوه های مرکزی و خاوری:
1- کوه یافته که نزدیک خرم آباد است که با شکل جالبی چشم هر بیننده را به خود جذبب می کند.
2- کوه هشتاد پهلو که در جنوب غربی خرم آباد واقع است.
3- کوه چوونی که معابرآن به دلیل صعوبتیبسیار مشهور است.
4- کوه تاف که قله بلند آن کوه کلا است.

کوه ها در لرستان

 


برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با تور لرستان لطفا به لینک داده شده مراجعهه  نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها