کوه آرسک سمنان


 منطقه سفید کوه آرسک سمنان

کوه آرسک سمنان:: امروز می خواهیم به منطقه سفید کوه آرسک سمنان سفر کنیم. دوربین عکاسی را فراموش نکنید چرا که طبیعت این منطقه بهترین سوژه برای عکس است(آرسک در لغت به معنی بین دو رود است)

منطقه سفید کوه آرسک از مناطق دیدنی دهستان تویه دروار شهرستان دامغان، استان سمنان است. این منطقه ی زیبا و تماشایی شامل کوههای سفید کوه، آرسک، گیوتنگه، شتر گردن، لبیر کوه، کوه میرزا، مارکو، شکار کوه، انجیلو، گرد کوه، کله کوه، یخدان، آهوانو و آستانه می شود.

 

منطقه سفید کوه آرسک تویه دروار یک اندیس فلزی است و ماده معدنی آن سرب و روی می باشد. اندیس به محدوده ای گفته می شود که در آن موادمعدنی بی صرفه اقتصادی وجود داشته باشد. در صورت اقتصادی بودن معدن نامیده می شود.

داخل این منطقه تعداد اندکی مزرعه دیده می شود و دامداری، زنبورداری، کتیراگیری، باریجه گیری و غیره از فعالیت های مردم آن است(کتیرا صمغ گیاه گون است. ایران بزرگترین کشور صادر کننده کتیراست)(باریجه گیاهی است از خانواده چتریان که شیره آن خواص دارویی و درمانی دارد. با بریدن لایه نازک از ریشه گیاه شیره ی آن بیرون می زند)

زمستان های منطقه سفید کوه آرسک سمنان سرد و خشک و تابستان های آن معتدل است. عمده پوشش گیاهی منطقه مرتعی است و در ارتفاعات بالاتر درختان اورس دیده می شوند( درخت اورس یا سروکوهی، او به معنی آب و رس به معنی رسیدن، اورس درختی مقاوم و همیشه سبز است)

کوه آرسک سمنان

گونه های جانوری منطقه سفید کوه آرسک متنوع و شامل آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کل و بز، قوچ و میش، شغال، روباه، مار و مارمولک و از پرندگان کرکس، باز، کبک، سار و هوبره می شود( هوبره پرنده بزرگی از گونه درسانان است)

دهستان تویه دروار در شهرستان دامغان و مرکز آن روستای دروار است. دیگر روستاهای تویه دروار: روستای قوشه(کاروانسرای قوشه در این روستا و مربوط به دوران صفوی است. این کاروانسرا اکنون به شکل ساختمانی متروک در کنار جاده است) روستای صح، روستای تویه، روستای دشتبو، روستای دهخدا و روستای سرتنگه هستند.

آب دهستان تویه دروار از چشمه قل قل تامین و بیشتر آن صرف کشاورزی می شود. گردو از مهمترین محصولات این دهستان است. از سایر محصولات آن میتوان گندم، جو و سیفی جات را نام برد.

کوهستان های تویه دروار شهرت فراوانی دارند. این کوهستان ها پوشش گیاهی متعدد و گونه های جانوری متنوعی دارد. کوه های این منطقه آرسک، سرخ کوه، شورو، صبور، کافرسر، مهتاب، یک اورس و سفید کوه هستند.

از دیگر جاذبه های دهستان تویه دروار بقایای یک قلعه در شرق روستای تویه دروار و منطقه دیدنی انگورستانی است که در مقاله های بعد درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

برای داشتن اطلاعات کاملی از جاذبه های گردشگری  استان سمنان لطفا به لینک  داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها