کلیسای وانک اصفهان


هنر در کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک اصفهان ::چند وقت پیش به یکی از کشورهای همسایه سفر کرده بودم و به همراه دوستان برای دیدن یکی از کلیساهای قدیمی رفتیم. کلیسا زیبا بود، ولی اگر به کلیسای وانک اصفهان رفته باشید، قطعاً شما هم به حرف من اعتقاد دارید که چقدر این کلیسا در زمینه هنر و معماری حرف برای گفتن دارد و در نوع خود بی‌نظیر است.
کلیسای جامع وانک در جلفا از کلیساهای تاریخی اصفهان است. مساحت کلیسایی ۸۷۳۱ متر است که ۳۸۵۷ متر ساختمان و بقیه باغ وانک است.
در دو طرف در ورودی دو اتاق برای پذیرایی وجود دارد. برج ناقوس در بالای در ورودی درر سه طبقه ساخته شده است که ساعت بزرگی به وزن 300 کیلو در طبقه دوم آن قرار دارد. در چهار طرف برج چهار صفحه مدور ساعت نصب شده و قطر هر صفحه ۱۰۴ سانتی‌متر است.
در سمت راست کتیبه‌ای به اندازه ۴۰×۵۳ سانتی‌متر با سنگ مرمر نصب شده است. اینن کلیسا با خشت خام بنا شده است. دیوار بیرونی را با آجر و دیوار درونی را با اندود گچ که روی آن نقاشی شده پوشانده‌اند. کلیسا دو گنبد دارد که گنبد کوچک روی محل استقرار مردم و گنبد بزرگ روی قسمت محراب کلیسا بنا نهاده شده است. ارتفاع دیوار کلیسا از سطح ۱۱/۷۵۵ متر است. دو ستون مربع در دیوار غربی در فاصله ۶/۲۵ متری احداث شده است. طاق نمای ۱۰/۲۵ متری در بخش غربی کلیسا با استفاده از بخشی از این ستون‌ها و پایه‌های دیوارهای جانبی ساخته‌اند. گنبد این کلیسا به گنبد مسجدهای ایرانی عصر صفوی شبیه است. برج ناقوس کوچکی در بام کلیسا ساخته شده است. در نقطه تلاقی هر دو ضلع مربع یک ستون آجری ساخته شده و ارتفاع این آنها 3 متر است و در ارتفاع ۲/۵ متری با یک تیر چوبی به یکدیگر متصل شده‌اند.

نقاشی‌های کلیسای وانک
تزئین تمام طاق نماها، دیوارها، طوق گنبد، داخل گنبد و زوایای کلیسا با رنگ روغن انجامم شده است. مضامین بیشتر نقاشی‌های کلیسا از انجیل مقدس گرفته شده و از تولد تا عروج عیسی مسیح نیز تصاویری بر دیوارها کشیده شده است. بخشی از دیوارهای کلیسا با طرح‌های بهشت و دوزخ، روز رستاخیز و داوری روز رستاخیز پوشانده شده است.

 

آودیک استپانوس شخصی است که هزینه تزئینات، نقاشی‌ها و تذهیب‌های کلیسا را تقبل کرده است. هوانس مرکوز، کشیش استپانوس و استاد میناس که هر سه استادان ارمنی بودند کار نقاشی دیواری  این کلیسا را برعهده گرفتند. خواجه اودیک نیز در نقاشی دیوارها نقش مهمی داشته است. این کلیسا از نظر طلاکاری و تذهیب منحصر به فرد است.

کلیسای وانک اصفهان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره منارجنبان اصفهان می توانید به سایت تورزپرس مراجعه نمایید

همانطور که می دانید اصفهان دارای جذابیت های بسیار ویژه و فراوانی است که علاقمندان می توانند از طریق تور ارزان ایران از این جذابیت ها دیدن کنند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها