کاروانسرای سنگی زنجان (داش کاروانسراسی)


کاروانسرای سنگی زنجان (داش کاروانسراسی)

درباره کاروانسرای سنگی در زنجان چه می دانید؟ کاروانسرای سنگی در جاده کمربندی زنجان به میانه واقع شده است. اگر بخواهیم موقعیت دقیق تر آن را بگوییم باید عنوان کنیم روبروی ایستگاه قطار زنجان قرار دارد. این بنا تنها بنای باقی مانده از کاروانسراهای زنجان می باشد، به همین دلیل دارای اهمیت بسزایی برای زنجان است. قدیمی‌ترین اثر تاریخی بر جای مانده در شهر زنجان، همین کاروانسرای سنگی می باشد. کاروانسراها مکان هایی بودند که در مسیر راه ها ایجاد میشدند. برخی در شهر ها و برخی دربیرون شهر ساخته شده اند و از مسافرین بین راهی پذیرایی کرده و برای استراحت و خوردن غذا استفاده میشدند. کاروانسراها در گذشته های دور از رونق بسیار زیادی برخوردار بودند، ولی به مرور زمان و با پیشرفت و توسعه شهر ها، کم کم حضور مسافرین در آن ها کم رنگ شده و در طول زمان به ویرانی رفتند. کاروانسراها علاوه بر اتاق و ایوان، دارای بارانداز و طویله و انبار هم بودند و شامل اتاق هایی بودند که برای مهمانان مهم کاروان تدارک دیده میشد. کاروانسرای سنگی زنجان، کاروانسرایی است که بیش از سه قرن قدمت دارد. بدون شک علت نام گذاری آن، ساخته شدن آن از سنگ می باشد. البته مصالح به کار رفته در ساخت این کاروانسرا، از نگاهی دقیق تر، علاوه بر سنگ موارد دیگری نیز می باشد. قسمت پایین دیوارها توسط سنگ لاشه و قلوه سنگ به همراه ملات ساروج و آجر و با ملات گچ و خاک ساخته شده است. حفرهای حجره ها و قسمت های شترخان و انبارها، با سیستم خاصی پوشیده شده اند. پوشش ایوان ها و قسمت های بارانداز شترخان ها از نوع طاق رومی با قوس های تیز و پوشش طویل می باشند که با خشت و ملات گچ بنا شده اند. کاروانسرای سنگی به داش کاروانسراسی نیز معروف است. البته این نام همان نام ترکی کاروانسرا می باشد. شما می توانید از این کاروانسرا در تور ایران که به مقصد زنجان برگزار می شود، دیدن کنید.

کاروانسرای سنگی زنجان

 

کاروانسرای سنگی زنجان

کاروانسرایی زیبا که بر بستری کوهپایه ای قرار گرفته است. از نظر قدمت، این کاروانسرا به دوران صفویه باز می گردد. این بنای تاریخی در مسیر جاده ابریشم ساخته شده است و یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده در دوران صفوی می باشد. این کاروانسرا امروزه یک رستوران سنتی می باشد که مکانی زیبا برای پذیرایی از گردشگران است. اطلاعات به جا مانده ی تاریخی نشان می دهد که این کاروان سرا، یکی از سه کاروانسرایی می باشد که از دوران صفویه بر جای مانده است. یکی از دلایلی که سبک و معماری دقیق این بنا برای ما نا مشخص می باشد، شاید همین موضوع باشد. پلان این کاروانسرا به سبک چهار ایوانی ساخته شده است. حجره‌ های آن در یک طبقه قرار گرفته‌ اند و سقف‌‌ ها از نوع قوسی هستند. کاروانسرایی که حس غرور را در دل ملت زنده می کند و یادگاری از تاریخ کهن این سرزمین است، بدون شک ارزش یک بار دیدن را دارد. این کاروانسرای تاریخی در سال ۱۳۷۷ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و شماره ثبت این کاروانسرا ۲۱۲۸ می باشد.

کاروانسرای سنگی زنجان
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • راضیه | یکشنبه 12 شهریور 1396

    مقاله ای مفیدی بود این جاده از مسیرهای بارها از آن عبور کردم ولی از بودن همچنین مکانی اطلاع نداشتم
  • حسام الدین | پنج‌شنبه 16 شهریور 1396

    مطالبی که از زنجان گذاشتین بسیار برایم جالب بود و از این همه جاذبه های زیبای زنجان خیلی از افراد بی اطلاع هستند.قصد سفر به زنجان را دارم.خرید تور زنجان چگونه است؟
  • mohammadhodein | پنج‌شنبه 16 شهریور 1396

    tour arzan sistan dar mehr mah chand ast?
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها