کاروانسراهای سمنان


 بهترین کاروانسراهای سمنان

کاروانسراهای سمنان::   بهتر است قبل از اینکه درباره کاروانسراهای استان سمنان صحبت کنم، درباره کاروانسرا و تاریخچه ی آن شناختی داشته باشیم. اینکه کاروانسراها از چه زمانی، به چه دلیلی و با چه مصالحی ساخته شده اند برای من جالب بود، شاید برای شما هم جالب باشد.

تاریخچه کاروانسرا: مردم ایران در گذشته به دلیل ارتباط آبادی با آبادی، شهر با شهر و حتی ارتباط با کشورهای همسایه، ناگزیر به ایجاد راههای امن و آسوده بودند. سفرهای طولانی و پر فراز و نشیب، ایرانیان را به فکر ساخت مکان هایی برای اقامت بین راه انداخت و برای هدایت کاروانیان، برج هایی ساختند تا آنها را راهنمایی کنند.

کاروانسراهای سمنان

شرایط اجتماعی، اقتصادی و مذهبی و غیره در شکل و معماری کاروانسراها تاثیر مستقیم داشت و کاربردهای گوناگون از کاروانسراها باعث شد تا نامهای گوناگونی چون رباط، کاربات، ساباط و خان به خود بگیرند. رباط کاروانسرایی بوده که بیشتر برای نگهداری چهارپایان استفاده می شده است. این کلمه شاید عربی کلمه ره بان یا ره پارت( به معنی خانه راه ) باشد. ساباط نیز به معنی سایه بانی در باد بوده و برای استراحت کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گرفت. کاروانسرا ترکیبی از کاروان( جمعی از مسافران ) و سرای( خانه ) است.

از زمان هخامنشی و اشکانی کاروانسرایی به جای نمانده است اما از زمان ساسانی تعدادی باقی است که سبک و شیوه ساخت آنها، الگوی کاروانسراهای بعد از اسلام شد.

از قدیمی ترین کاروانسراهای ایرانی، کاروانسرای دیر گچین، در جاده ی قم به تهران است. این کاروانسرا از سنگ و آهک ساخته شده و بارها در دوره صفوی و قاجار مرمت شد.

 

کاروانسراهای بعد از اسلام بیشتر کاروانسرای شاه عباسی نام گرفته اند و تعداد این کاروانسراها 999 عدد بوده و هر کدام شماره ای داشتند.

کاروانسراها به دو دسته ی درون شهری و برون شهری تقسیم می شوند. از کاروانسراهای درون شهری کاروانسرای خانات در محدوده بازار تهران را میتوان نام برد.

ساختار اکثریت کاروانسراها شامل یک حیاط مرکزی، دو یا چهار ایوان، اتاق مسافران در اطراف حیاط و اصطبل در پشت اتاق ها است. اتاق مسافرین چند پله از حیاط بالاتر بوده تا آب و خاک کف حیاط وارد آن نشود.

از کاروانسراهای استان سمنان میتوان کاروانسرای قصر بهرام گرمسار( متعلق به دوره ساسانی)، کاروانسرای شاه عباسی، کاروانسرای قوشه دامغان(مربوط به دوره صفوی)، کاروانسرای ایوانکی گرمسار(مربوط به دوره صفوی)، کاروانسرای عین الرشید گرمسار( متعلق به دوره صفوی)، کاروانسرای ده نمک گرمسار( مربوط به دوره صفوی)، کاروانسرای میاندشت شاهرود(متعلق به دوره صفوی)، رباط انوشیروان آهوان(مربوط به دوره ساسانی) و کاروانسرای شاه سلیمانی آهوان(مربوط به دوره صفوی) را نام برد.

برای داشتن اطلاعات کاملی از جاذبه های گردشگری  استان سمنان لطفا به لینک  داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها