کاخ چهل ستون اصفهان


 درباره کاخ چهل ستون اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان::شهر تاریخی اصفهان پر از مکان‌ها و آثار باستانی است. کاخ چهل ستون نیز از جاهایی است که هرگز نباید دیدار از آن را به بعدها موکول کرد. این کاخ بسیار زیبا در خیابان استانداری در میدان امام حسین قرار دارد. این عمارت ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و سال تأسیس آن ۱۰۵۷ هجری است.
ایوان اصلی این کاخ بر بیست ستون استوار شده است و بسیاری از پژوهشگران وجهه تسمیه کاخ را انعکاس این بیست ستون بر آب جلوی عمارت دانسته‌اند. کاخ چهلستون از نخستین بناهایی است که در آن نقاشی‌های بزرگ دیواری و ستون‌های چوبی با سرستون‌های مقرنس و آینه‌‌کاری در آن به کار رفته است. همه دیوارها به آینه‌‌های قدی، شیشه‌‌ها و نقاشی‌های رنگی مزین و تمام درها و پنجره‌ها از منبت و خاتم است.
معماری این کاخ ترکیبی از هنر ایرانی، چینی و فرنگی است. این عمارت با یک ایوانن اصلی به عرض 17 متر، طول 3 متر و ارتفاع 14 متر رو به شرقی ساخته شده است. جنس ستون‌های ایوان هشت ضلعی از چوب کاج و چنار است.
طول استخر 110 متر و عرض آن 16 متر است. طراحی تناسبات این استخر برای دیدنن تصویر کاخ در آب و تیرگی کف استخر با هدف عمیق‌تر نشان دادن آن بسیار جالب است.


ایوان کاخ دو بخش دارد که یک بخش آن بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع استوار است. چهارر ستون وسط روی چهار شیر سنگی قرار گرفته‌اند و طراحی آنها به‌گونه‌ای است که دو شیر به یک سر انسان نشان داده شده است. از دهان این چهار شیر آب به داخل حوض مرمری تالار می‌ریخته است.
سردر ورودی تالار کمی مرتفع‌تر است و در برخی منابع آن را تالار آئینه نامیده‌اند. اینن بخش بر دو ستون واقع شده و سراسر آن به آئینه‌کاری پرکاری مزین است. قاب‌های چوبی به اشکال مختلف هندسی سقف تالار را تشکیل می‌دهند. تصویر قرینه حوض در تزئینات سقف قابل مشاهده است.

کاخ چهل ستون اصفهان

ویژگی نقاشی‌های کاخ چهل ستون
از ویژگی مهم کاخ چهلستون وجود نقاشی‌های بسیار زیبا و هنرمندانه به سبک مینیاتورر ایرانی در آن است که بیان‌کننده وقایع تاریخی دوران‌های مختلف هستند.  از آن جمله می‌توان به نبرد چالدران، جنگ کرنال، مجلس پذیرایی شاه طهماسب از پادشاه هند، مجلس پذیرایی شاه عباس اول از فرمانروای ترکستان، مجلس پذیرایی شاه عباس دوم از فرمانروای ترکستان و نبرد شاه اسماعیل اول با شیبک خان ازبک اشاره کرد.
در بخشی از کاخ آثار دو نقاش هلندی به نام‌های آنژل و لوگار که در دوران شاه عباس دومم به اصفهان آمده بودند، به چشم می‌خورد. در قسمت تحتانی دیوارهای تالار اصلی نیز نقاشی‌هایی از شخصیت‌های تخیلی به تصویر درآمده است.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات راجع به مسجد امام اصفهان مهم ترین مسجد تاریخی این شهر به لینک داده شده مراجعه نمایید

برای مشاهده ی جاذبه های گردشگری اصفهان پیشنهاد ما به شما مسافرت از طریق تور ارزان اصفهان می باشد.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها