کاخ هاي اصفهان


 زیبایی های بی نظیر کاخ هاي اصفهان

کاخ هاي اصفهان::کاخ هشت بهشت
از تمام کاخ‌هاي کنار چهارباغ فقط کاخ هشت بهشت باقي مانده است. این کاخ نه تنها ازز زیباترین کاخ های اصفهان که روزگاري زيباترين کاخ عالم ناميده مي‌شد. این عمارت در سال 1080 در زمان شاه سليمان صفوي در نزديکي باغ بلبل بنا شد. اين بناي دو طبقه با طاق‌هاي زيبا و تزئينات فراوان يکي از نمونه‌هاي درخشان معماري عصر صفويه است. زيباترين کاخ عالم در خيابان باغ گلدسته پارك شهيد رجائي در شهر اصفهان واقع شده است.
باغ وسيعي که کاخ در آن قرار دارد، بخشی از باغ بزرگ نقش جهان بوده است. بخشش مرکزي ساختمان به صورت چهار صفه بنا شده و ايوان آن به سمت شمال است. سقفي که بر فراز اين بناي چهار صفه استوار است، از مقرنس‌هاي گچي پوشيده شده است.
اتاق‌هاي طبقه اول در چهار گوشه تزئيناتي از گچبري و نقاشي دارند. در طبقه دومم مجموعه‌اي از رواق‌ها، اتاق‌ها، طاق‌ها و پنجره‌ها بر زيبایي آن مي‌افزايد. طبقه دوم به راهروها و اتاق‌هاي متعددي تقسيم شده است که هرکدام تزئينات ویژه خود را دارند. ديوارها را آينه‌هاي فراوان و تمام سقف‌هاي کاخ را نيز موزائيک‌هاي زیبا پوشانده‌اند و دالان‌های بسيار زيبایی آنها را احاطه کرده‌اند.
آنچه در این کاخ اهمیت دارد ارتباطي است که بین فضاها و قسمت‌هاي گوناگون آن بهه وجود آمده است. اين ارتباط باعث شده است تا عمارت هشت بهشت در عين تنوع فضا از يکپارچگي قابل توجهی برخوردار باشد.

تالار اشراف
تالار اشراف باقي‌مانده کاخ‌ های اصفهان در دوره صفوي است. این کاخ در خيابانن استانداري شهر اصفهان واقع شده است. کلمه اشرف باعث شده است تا برخي آن را به اشرف افغان نسبت بدهند. اما مطالعات پژوهشگران بيان‌کننده اين نکته است که تالار اشرف در زمان شاه عباس دوم بنا و در زمان شاه سليمان تکمیل شده است.
برخي نوشته‌اند در اوایل جنگ جهاني اول تالار اشرف انبار علوفه بوده و پس از آن يکي ازز واحدهاي نظامي در آن مستقر شده است. در همین زمان بوده که گچبري‌ها و نقوش زيباي کاخ را در زير گچ پنهان کرده‌اند. مرمت‌هایي در اواخر دوره قاجار در آن انجام شد و از ويران شدن نجات پیدا کرد. پس از دوران قاجار تعميرات بيشتري در کاخ صورت گرفت و نقاشي‌هایي که از زير گچ بیرون آمده بودند، به وسيله استادکاران و نقاشان اصفهان ترميم شدند. ناگفته نماند که شهرت این کاخ به خاطر نقاشي‌هاي زرنگار و گچ‌بري‌هاي پرکار آن است.

عمارت عالي قاپو 
عمارت عالي قاپو در مغرب ميدان امام و مقابل مسجد شيخ لطف الله قرار دارد. این کاخ درر اوایل قرن 11 هجري شهرتي عالمگير داشت. این کاخ دروازه مرکزي و مدخل تمام قصرهایی است که در دوران صفويه در محدوده ميدان امام بنا شده‌اند. در واقع اين بنا مانند يک ورودي ميدان امام را به مجموعه دولت‌خانه و عمارات کاخ چهلستون، تالار طويله، رکيب خانه، تالار تيموري، جبه خانه و تالار سرپوشيده مربوط مي‌کرده است.

کاخ هاي اصفهان
بنای اصلی در زمان شاه عباس اول ساخته شده و در بعدها تعميرات و اصلاحاتی در آنن صورت گرفته است. این ساختمان پنج طبقه است و هر طبقه تزئينات خاص خود را دارد. در طبقه همکف دو تالار است که به امور اداري و ديواني اختصاص داشته است. در طبقه سوم ايوان بزرگي بر هجده ستون استوار بنا شده است. اين ستون‌ها در آن زمان با آینه تزیین شده و سقفي با صفحات بزرگ که با نقاشي‌ها و آلت‌هاي چوبي مزین بود، بر فراز آن قرار دارد. در وسط اين ايوان حوضی از مس و مرمر وجود دارد که قرينه آن در تزئينات زير سقف انعکاس يافته است. در پشت اين ايوان تالار بزرگي است با اتاق‌ها و طاق‌هايی که نقاشي‌هاي زيبایي بر ديوارهاي آن مشاهده مي‌شود. از ايوان کوچک پشت اين تالار گنبد ساده توحيدخانه نمايان است. طبقات بعدي شامل يک سالن بزرگ در وسط و چند اتاق کوچک در اطراف می‌شوند.

کاخ هاي اصفهان

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاخ چهل ستون اصفهان به لینک داده شده مراجعه نمایید

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها