چشمه های آب گرم سمنان


 درباره چشمه های آب گرم سمنان

چشمه های آب گرم سمنان:: امروز سری می زنیم به چشمه های آب گرم سمنان. چشمه های معدنی یک اندیس غیر فلزی به شمار می آیند که ماده معدنی موجود در آنها آب معدنی است.( اندیس به معنی منطقه یا محدوده ای است که در آن یک یا چند ماده معدنی صرف نظر از سود اقتصادی وجود دارند)

در ایران به دلیل وجود رشته کوههای البرز و فعالیت های درون زمینی، چشمه هایی با خواص و املاح مختلف وجود دارند. گوگرد و ید از جمله این مواد هستند. آب حاوی گوگرد دار در درمان بیماری های روماتیسم، تنفسی و امراض جلدی توصیه می شود. آب چشمه های دارای ید نیز در درمان بیماری های پرکاری تیروئید، تپش قلب و نبض نامنظم کاربرد دارند.

قبل از پرداختن به چشمه های آب گرم سمنان بد نیست درباره گوگرد و خواص آن صحبتی کنیم. گوگرد طبع گرم و خشک دارد. رنگ پوست را بهتر می کند و برای مو و ناخن مفید است. در بدن به سوخت و ساز ویتامین های B و ترشح صفرا در کبد کمک می کند. برای درمان میگرن، روماتیسم، برونشیت و اختلال کبدی نیز مفید است. مواد غذایی که شامل گوگرد می شوند عبارتند از : حبوبات، ماهی، تخم مرغ، کلم، سیر، موسیر، پیاز، توت فرنگی، خربزه، انگور، هویج، کرفس، اسفناج، خرما و غیره

چشمه های آب گرم سمنان

در اینجا به چند مورد از چشمه های آب گرم سمنان اشاره میکنم:

چشمه های آب گرم سنگسر: شهر سنگسر در شهرستان سنگسر و در شمال غربی استان سمنان واقع است. چشمه های آب گرم سنگسر مجموعه ای از چشمه های آب مراد، آب قولنج، آب گرم و آب سرد هستند. آب این چشمه ها سولفاته و گوگردی است و در درمان بسیاری از بیماریها مفید می باشد.

چشمه های آب گرم سرخه: چشمه های آب معدنی سرخه شامل 5 چشمه می شود. نام یکی از چشمه های آب گرم سرخه تلخ آب است که در شمال شرقی این شهر قرار دارد و خود شامل دو چشمه به نامهای چشمه و تنور سیاه می باشد. آب چشمه های تلخ آب بعلت فراوانی گوگرد بسیار تلخ و غیرقابل آشامیدن است. چشمه های آب معدنی سرخه خواص درمانی چون درمان بیماریهای پوستی و واریس را دارند. چشمه آب گرم شور آب یکی دیگر از چشمه های آب گرم سرخه و در شمال غربی آن قرار دارد. آب این چشمه دارای گوگرد فراوانی است.

چشمه های آب گرم شاهرود: از چشمه های آب معدنی شاهرود میتوان چشمه آب گرم تیل را نام برد که در عمق دره و در حاشیه رودخانه شاهرود قرار دارد. از خواص درمانی آب این چشمه درمان بیماریهای عضلانی و استخوانی است.

همچنین شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به گنبد های نمکی سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها