پل خواجو اصفهان


 درباره پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان:: پل خواجو از دیگر پل هایی است که روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این پل در زمان شاه عباس دوم صفوی در سال ۱۰۶۰ قمری ساخته شده است. اين پل در انتهاى جنوبى خيابان خواجو و انتهاى شرقی یکی از خيابان های این شهر به نام كمال اسماعيل اصفهانى قرار دارد. نام دیگر آن پل بابا رکن الدین است که مسیر رفتن به آرامگاه بابا رکن ‌الدین و خانقاه و تخت فولاد بوده است.پل خواجو اصفهان
ساختمانی در میان این پل است که به بیگربیکی مشهور است و شاه و خانواده‌اش بهه طور موقت در آن اقامت می‌گزیدند. طاق‌های این ساختمان تزئینات نقاشی زیبایی دارد. این ساختمان در آن دوره جایگاه بزرگان و امیرانی بوده است که برای تماشای مسابقه‌های قایق رانی و شنا می‌آمدند. خواجو تحريف‌ واژه‌ خواجه است‌ كه‌ از لقب‌ بزرگان‌ و خواجه‌هاي‌ دوران صفوي‌ اخذ شده است.پل خواجو اصفهان
این پل 12 متر عرض و 132.5 متر طول دارد. برخی تعداد چشمه‌های این پل را 26، برخىى 24 و بعضی نیز 21 و 28 عنوان کرده‌اند و گمان مى‏رود چند تا از چشمه‏هاى آن با شن و خاك پوشیده شده باشند. پل نام‌های دیگری نیز دارد، ولی به‌ دلیل بودن در محله خواجو به این نام شهرت دارد. در گوشه شرقی این پل دو شیرسنگی وجود دارد که نماد سپاهیان اصفهان و رودخانه زاینده رود بودندپل خواجو اصفهان.
این پل در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰۰ به‌عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است.

پل خواجو اصفهان

ویژگی‌های منحصر به فرد پل خواجو
این پل در دوران قدیم بیشتر به منزله سد بوده و در تنظیم آب رودخانه به‌دلیل دروازه بند یاا دریچه در زیر قوس‌ها نقش بسزایی داشته است. وقتی دریچه‌های سد بسته می‌شدند، سطح آب در پشت پل تا ارتفاع ۶ متر بالا می‌آمد و آبیاری باغ‌ها تسهیل می‌شد.
از ویژگی‌های دیگر این پل وجود ۱۶ دریچه تخلیه آب است. همچنین، در بدنه این پلل شیارهایی وجود دارد که کشوهایی در آن قرار گرفته است که قابلیت بالا و پایین شدن داشتند و می‌توانستند اندازه آبی که جاری می‌شد را تنظیم کنند. ویژگی دیگر این پل این است که اگر فردی در زیر پل بایستد، در طی ضلع شرقی پل فرورفتگی‌هایی در بخش فوقانی و میانی پایه‌ها می‌بیند و در تمام تالارها چهار فرورفتگی دیده می‌شود. این فرورفتگی‌ها با یک آهنگ منظم در طی ضلع شرقی تکرار شده‌اند و بسیار فوق‌العاده و در نوع خود بی‌نظیرند.
این پل همچنین سازمان‌دهی خطی دارد که از تکرار فضاهایی با عملکرد، شکل و اندازهه یکسان تشکیل‌ شده است. در زیر پل ۲۱ تالار با فواصلی منظم از هم قرار دارند و با یک فضای میانی به‌هم متصل شده‌اند. این فضاهای میانی از نظر عرض و طول متناسب هستند و نقش اساسی در ایجاد فضای لازم برای تأمین نور دو سوی پل دارند.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با پل چوبی و پل چوم اصفهان به لینک داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها