پارک ملی کویر


پارک ملی کویر

پارک ملی کویر:: از بزرگ ترین و قدیمی ترین مناطق حفاظت شده در ایران می باشد. سازمان محیط زیست کشوری تا کنون اجازه هیچ گونه ساخت و سازی در پارک ملی کویر نداده است. بیشترین قسمت این منطقه در شهرستان گرمسار و مابقی آن در استان های تهران، قم و اصفهان قرار دارد. پارک ملی کویر در گذشته از مراکز شکار بوده و بعد ها جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفته است.

 

گونه های جانوری این پارک : درگذشته حیات وحش پارک ملی کویر آنچنان متنوع بوده که به اصطلاح به آن آفریقای کوچک می گفته اند. هم اکنون از گونه های جانوری پارک ملی کویر میتوان از پستانداران یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، گرگ، گربه شنی، روباه شنی، روباه قرمز، کفتار راه راه، شغال، سیاه گوش، جبیر، کل و بز، قوچ و میش را نام برد.

 

گور خر ایرانی منقرض شده و غزال ایرانی نیز در معرض انقراض است. از پرندگان پارک ملی کویر میتوان پرستو، چکاوک، تیهو، کبک، زاغ بور، هوبره، سهره و انواع گنجشک و از  پرندگان شکاری میتوان سارگپه، عقاب طلایی، سنقر، شاهین، بحری و دلیجه و از پرندگان مهاجر میتوان فلامینگو، خوتکا و انواع غاز و مرغابی را نام برد.

گونه های گیاهی پارک ملی کویر : گیاهان درمنه، کاروان کش، گز، گرگ تیغ، نی، درختچه های بادام کوهی، شیرخشت و خنجک پوشش گیاهی این منطقه هستند.

منابع آب ان چشمه های سفید آب، آبشار نمکی و سیاه کوه می باشند.

از جاذبه های تاریخی پارک ملی کویر استان سمنان میتوان جاده سنگفرش، قصر بهرام، کاروانسرای عین الرشید، کاروانسرای سفید آب، آبراه سنگی سیاه کوه و آب انبار قیلوقه را نام برد.

جاده سنگ فرش: جاده سنگ فرش به دستور شاه عباس و به منظور عبور کاوان ها از کنار دریاچه نمک و جلوگیری از فرورفتن آنها در نمکزار احداث شد. مسیر جاده سنگ فرش دارای دو پل بوده و تعدادی طاق چشمه داشته که از طاق چشمه ها بعنوان استراحتگاه استفاده می شده است. تا چندی پیش دامداران از این جاده برای عبور دامهای خود استفاده می کرده اند. نمک روی سطح جاده سنگ فرش و حفاری های غیر مجاز آن باعث تخریب این جاده تاریخی شده است.

کاروانسرای قصر بهرام: این کاروانسرا در مسیر جاده سنگ فرش قرار دارد. در حال حاضر کاروانسرای قصر بهرام بعنوان پاسگاه شکاربانی پارک ملی کویر و اقامتگاه گردشگران استفاده می شود.

کاروانسرای سفید آب: این کاروانسرا مربوط به دوره شاه عباس صفوی است. نمای کاروانسرای سفید آب آجری و به سبک معماری اسلامی ساخته شده است.

پارک ملی کویر

 

همچنین شما عزیزان می توانید برا کسب اطلاعات بیشتر درباره جاذبه های گردشگری استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • تارا | یکشنبه 25 تیر 1396

    من به این پارک رفتم با اینکه به نظر خشک میاد اما خیلی زیبا و دلنشین هست
  • زیبا بروفه | یکشنبه 25 تیر 1396

    سلام مطالب سایتتون در مورد جاذبه های گردشگری دامغان بسیار جالب هست من به این شهر زیبا مسافرت کردم اما در مورد همه ی جاذبه ها اطلاعاتی نداشتم
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها