پارک زنجان رود جاذبه ای در زنجان


پارک زنجانرود جاذبه ای در استان زنجان

استان زنجان، یکی از استان های مهم در ایران است. نام شهر زنجان عربی‌شده واژه زنگان است. زنجان تنوع آب و هوایی، گیاهی و جانوری بسیاری دارد که برای گردشگران از نکات حائز اهمیت به شمار می آید. زنجان جاذبه های بسیار زیادی دارد که از آن ها می توان به پارک زنجانرود اشاره کرد. پارک زنجانرود یکی از نقاط جذاب گردشگری در بین تور های ایران است که در استان زنجان واقع شده است. اگر شما قصد سفر به شهر زنجان را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم از این پارک زیبا با طبیعت آرام و دل نوازش حتما دیدن کنید. همیشه آب باعث آبادانی شهر ها و روستاها و ایجاد طبیعت زیبا خواهد شد. زنجانرود، رودخانه ای چشم نواز با طول تقریبی صد و بیست کیلومتر است که از حدود سلطانیه که در جنوب شرق زنجان است، سرچشمه می گیرد و در نهایت در نزدیکی روستای رجعین، به رودخانه قزل اوزن می ریزد. جريان این رودخانه از جنوب شرق به شمال غربي است و از زاینده رود سرچشمه می گیرد.

پارک زنجان رود

 

رودخانه زنجانرود، رودخانه ای بزرگ و زیبا است که نام های زیادی برای آن از زمان های قدیم تا کنون آورده شده است. ناج رود، ماج رود، ماخ رود، ناجر رود و ناخرود از جمله این نام ها است. آب این رودخانه از توابع سلطانيه بر مي خيزد و در كوه هاي زنجان جان می گیرد، از ولايت زنجان مي گذرد و به سفيد رود مي ريزد. همچنان که این رود در مسیر خود گذر می کند، طبیعتی زیبا و دلپذیر را در دو طرف خود پشت سر می گذارد. طبیعتی که برای گردشگران بسیار جذاب و دوست داشتنی است. تقریبا در تمامی طول این رود، شاهد طبیعتی زیبا و باغ هایی سرسبز هستیم، که محیطی بسیار دل انگیز را خلق کرده است. این باغ ها و مزارع به علت دسترسی آسان به آب رودخانه زنجانزود، بسیار پر برکت و پر محصول هستند. زنجان شهری است که به علت وجود این رود، موقعیت بسیار خوبی دارد.

پارک زنجان رود

 

درباره زنجانرود

این رودخانه از جنوب شهر زنجان عبور می‌کند. ارتفاع ریزشگاه این رودخانه ۱۱۰۰ متر می باشد. شیب متوسط رودخانه 5 درصد است و حوزه آن دریای خزر است. این رودخانه از روستاهای زیبا و شگفت انگیزی گذر می کنند. از جمله این روستاها، می توان به روستای مشک آباد، نیماور، بناب، دیزج و خانه بران اشاره کرد. این رودخانه از جنوب شهر زنجان گذشته و به موازات راه آهن زنجان به میانه، به سوی شمال باختری به جریان خود ادامه می‌دهد. زنجانرود در مسیر خود از روستاهای بسیاری گذر کرده و باغ ها و مزارع آنان را سیراب کرده و موجب آبادانی این روستاهای زیبا شده است. همچنین در مسیر خود از روستاهای کوشکان والارود، خرم پی و برخی روستاهای دیگر هم گذر کرده و در نهایت به روستای سرچم پایین می‌رسد. بعد از رسیدن به سرچم، به سوی باختر تغییر مسیر می دهد و تمامی روستاهای زیر پوشش خود را سیراب می کند. روستاهای چوروک، الوارلو، گوگلان و رجین نیز از روستاهایی هستند که به یمن بهره بردن از این رودخانه، پر محصول و دارای باغ هایی زیبا هستند. رودخانه زنجانرود در نهایت در سه کیلومتری باختر، در روستای رجینريال به رودخانه قزل اوزن می‌ریزد.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها