ویژگی های یک راهنما در کویر


ویژگی های یک راهنما در کویر

ویژگی های یک راهنما در کویر چیست؟ این یک سوال خیلی مهم است و برای هر کسی که برای اولین بار می خواهد به کویرنوردی برود پیش می آید.

ویژگی های یک راهنما در کویر چیست؟

یک راهنمای خوب مناطق کویری باید موقعیت جغرافیایی منطقه را کاملا بشناسد. در مورد جاده ها، چشمه های آب، تپه ها، کوهها و وضعیت دریاچه نمک آگاهی کامل داشته ودارای دانش کافی از زمین شناسی منطقه کویری باشد.

بعنوان مثال پستی و بلندی هایی که بر اثر سیل ایجاد می شوند را بشناسد چرا که در مناطق پست ممکن است به حدی گل و شل باشد که ماشین در آن گیر کند.

از دیگر ویژگی های یک راهنما در کویر آگاهی کامل و کافی به راهها و جاده های کویر آن منطقه است. راههای کویری ثابت نیستند و هر لحظه دست خوش تغییر قرار می گیرند. بعنوان مثال راهی که با ساده ترین خودرو می توان رفت، هفت روز بعد امکان عبور از آن حتی با مجهزترین خودرو میسر نیست چرا که زمین و خاک در حال فرسایش هستند و شن ها نیز در جریان باد.

علاوه بر آگاهی به راه وجاده، راهنما باید به وضعیت آب و هوایی آن روز کویر نیز آگاهی داشته باشد. طوفان های شن کویری را نباید دست کم گرفت. طوفان شن به راحتی می تواند یک راه مناسب را به باتلاقی عظیم تبدیل کند.

راهنما باید از نوع خاک منطقه آگاه باشد. باید بداند که مقدار سولفات سدیم خاک این کویر چقدر است. زیاد بودن سولفات سدیم در خاک باعث پوک شدن بیشتر آن و در نهایت گیر افتادن ماشین در خاک می شود. راهنما باید بداند که میزان خاک رس آن منطقه کویری چقدر است تا به هنگام بارندگی اقدامات لازم برای جلوگیری از لیز خوردن ماشین را انجام بدهد.

برای یک راهنمای خوب آگاه بودن از وضعیت دریاچه نمک نیز اهمیت دارد. برخی سطوح دریاچه نمک از سولفات کلسیم پوشیده شده و حتی می توان به راحتی با ماشین روی آن حرکت کرد.

آشنایی با جانوران و حشرات منطقه کویری برای راهنما یک امتیاز دیگر محسوب می شود. بعنوان مثال محل زندگی عقرب ها را بداند و بداند در آن منطقه کویری کجا بیشتر هستند و کجا اصلا نیستند. در مورد مار، مار سمی و غیر سمی را ازهم تشخیص بدهد و بداند در هنگام مار گزیدگی چه کارهایی باید انجام داد.

راهنما اگر درباره گیاهان کویری اطلاعاتی داشته باشد می تواند در مواقع ضروری از آنها استفاده فراوانی بکند. برای نمونه با توجه به نوع گیاه می تواند به نوع آب آن منطقه پی ببرد و بفهمد که آن منطقه کویری آب شور دارد یا شیرین و یا به هنگام بی آبی از ریشه برخی گیاهان که پر آب هستند استفاده کند و مهمتر از همه اینکه گیاهان سمی را تشخیص بدهد.

ویژگی های یک راهنما در کویر
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها