همه چیز در مورد یزد


همه چیز در مورد یزد

همه چیز در مورد یزد::

استان یزد یکی از استانهای مرکزی کشور می باشد که در ناحیه بیابانی کشور واقع شده است. این استان در همسایگی استان های اصفهان ، فارس، خراسان جنوبی ، خراسان رضوی و کرمان قرار دارد. مساحت این استان بالغ بر 37 درصد از مساحت کل ایران را دربرمی گیرد و از این رو جزو استان های بزرگ و پراهمیت کشور به شمار می رود.مرکز این استان، شهر یزد می باشد که در لغت به معنای پاک و مقدس می باشد.

همه چیز در مورد یزد

تاریخچه یزد

استان یزد دارای تاریخچه ای بزرگ و کهن در ایران می باشد.بد نیست بدانید که شهر یزد اولین شهر خشتی دنیا می باشد که این امر سبب افزایش اهمیت این شهر از نظر تاریخی می باشد. همچنین این شهر جزو معدود شهرهایی است که در حمله مغول ها به ایران از آسیب جدی مصون ماند که این امر بدلیل زیرکی و تدبیر حاکم آن زمان یزد بود که با مغول ها همکاری کرد وسبب شد تا مغول ها برخلاف شهرهایی چون نیشابور به این شهر آسیب کمتری وارد کنند. در دوران تیموریان نیز این شهر علیرغم اینکه درگیر جنگهای داخلی ایران در آن دوران بود ولی با این حال در  شهر یزد کتابخانه ها و مدارس متعددی ایجاد شدند که به پیشرفت تمدن ایران کمک شایانی کرد.

همه چیز در مورد یزد

آب و هوا و شرایط اقلیمی یزد

استان یزد به دلیل قرار گرفتن در ناحیه بیابانی ایران یکی از خشک ترین و کم آب ترین مناطق کشور محسوب می شود که از این رو معمولا شرایط برای کشاورزی در این استان فراهم نیست. بارندگی اندک و تبخیر سطحی بالا، مجاورت با کویر لوت و در نهایت گرمای بسیار سبب شده است که این استان تبدیل به یکی از خشک ترین مناطق ایران بشود و سطح وسیعی از این استان عملا قابل سکونت نمی باشد. با این حال محصولاتی همچون انار، پسته، بادام، غلات، انگور و کنجد در این استان کشت می شوند. همچنین استان یزد بخش مهمی از منابع زیرزمینی و معدنی ایران را در دل خود جای داده است.موادی همچون آهن، مرمر، ماسه سنگ و سرب از جمله مهمترین مواد معدنی هستند که در این استان استخراج شده و در توسعه صنعت کشور استفاده می شوند.

همه چیز در مورد یزد

آثار تاریخی یزد

به دلیل قدمت بسیار زیادی که این استان دارد یکی از جذاب ترین مقصدها برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. اگر بخواهیم آثار تاریخی استان یزد را دسته بندی کنیم می توانیم دسته بندی های زیر را درنظر بگیریم.قابل ذکر است که بسیاری از این اماکن در فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ثبت شده اند:

همه چیز در مورد یزد

  • 1.میادین تاریخی:

از جمله مهمترین این میدان ها می توان به میدان امیرچخماق، میدان قلعه و میدان خان اشاره کرد.

  • 2.مساجد تاریخی:

از جمله مهمترین این مساجد می توان به مسجد جامع یزد، مسجد شاه طهماسب، مسجد ملا اسماعیل و مسجد امیر چخماق اشاره کرد.

  • 3.مدارس و مراکز آموزشی تاریخی:

برخی از این مدارس قدیمی عبارتند از: مدرسه بدر، دبیرستان ایرانشهر، دبستان خسروی و مدرسه اردشیری.

  • 4.بازارهای تاریخی:

از جمله مهمترین بازارهای تاریخی یزد می توان به بازار چیت سازی، بازار پنجه علی، بازار مسگری، بازار خان و بازار دروازه مهریز اشاره کرد.

تور ایران این امکان را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد که از آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی استان یزد دیدن فرمایید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها