هر آنچه در مورد گذرنامه یا پاسپورت باید بدانید


هر آنچه در مورد گذرنامه یا پاسپورت باید بدانید

امروزه سفر های خارجی یکی از متداول ترین سفر های مردم جهان به مقاصد مختلف گردشگری است. در این بین سفر های کاری، تجاری، دیپلماتیک و ... هم وجود دارد که در هر کشوری معمول است. اما هر سفر خارجی، ملزوماتی نیز دارد که بدون آن ها سفر غیر ممکن می شود. یکی از این ملزومات که برای سفر های خارجی جزو واجبات است، گرفتن پاسپورت (گذرنامه)، ویزا و ... است که جزو ابتدایی ترین کارها و همینطور مهم ترین موارد برای شروع سفر است. اما چگونه باید پاسپورت گرفت؟ با ما همراه باشید تا در این مورد مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم.

هر آنچه در مورد گذرنامه یا پاسپورت باید بدانید

در واقع پاسپورت یک مدرک شناسایی بین المللی است که در دستان شما قرار دارد و نشان دهنده ملیت شما در کشور مقصد است. دولت ها برای این که بتوانند اجازه ورود شهروندان خود را به خاک دیگر کشور های دنیا بگیرند، از دولت های مختلف تقاضای دریافت پاسپورت و همکاری های بین المللی برای رفت و آمد شهروندان خود را کرده و پاسپورت هایی به این منظور تهیه و در اختیار دولت ها قرار می گیرد تا موانع بین المللی برای سفر برداشته شود.

 

انواع گذرنامه در کشور ایران

انواع گذرنامه در کشور ایران

هر کشور برای خود انواعی از گذرنامه ها را دارا است که هر کدام برای منظوری خاص استفاده می شود. ایران 3 نوع گذرنامه برای اتباع خود دارد که شامل موارد زیر می شود.

گذرنامه عادی (توریستی): این گذرنامه به اتباع کشور های مختلف داده می شود تا بتوانند برای گردش و تفریحات توریستی، به دیگر کشور های دنیا رفته و در آن جا اقامت کنند. البته برخلاف اسم این گذرنامه، کارایی های دیگری هم دارد و با این گذرنامه می توان سفر های کاری، تجاری و سفرهای تحصیلی را هم انجام داد.

گذرنامه دیپلماتیک: همانطور که از اسم این گذرنامه مشخص است، برای سفرهایی می باشد که افراد سطح بالای هر کشور که متشکل از سیاست مداران و افراد برجسته هستند و برای رای زنی های سیاسی، عقد قراردادهای بین المللی و مواردی اینچنینی باید سفر های خارجی به مقاصد مختلفی را انجام دهند.

گذرنامه خدمت: این نوع گذرنامه ها معمولا برای کارمندان دولتی که نیاز به سفرهای کاری به مقاصد مختلف دنیا پیدا می کنند، صادر شده و در اختیارشان قرار می گیرد.

 

چه کسانی نمی توانند گذرنامه بگیرند؟

چه کسانی نمی توانند گذرنامه بگیرند؟

طبیعی است که در هر کشوری، به خاطر یکسری دلایل امنیتی، قضایی و ... یکسری از افراد هستند که حق خروج از کشور را ندارند و در واقع ممنوع الخروج هستند. آن دسته از گروه هایی که اجازه خروج از کشور را ندارند، عبارتند از:

1. افرادی که مشکلات قضایی داشته و طبق اعلام قوه قضاییه، اجازه خروج از کشور را ندارند.

2. افرادی که در کشور های خارجی، دارای سوء پیشینه هستند.

3. افرادی که قوه قضاییه تشخیص می دهد که سفر آن ها به خارج از ایران، بر خلاف مصلحت کشور و جمهوری اسلامی است.

4. افرادی که دارای بدهی های مالیاتی و مشکلاتی در دادگستری و ثبت اسناد داشته باشند.

 

چه کسانی می توانند گذرنامه بگیرند؟

1. تمامی افراد جامعه و بهتر است بگوییم شهروندان یک کشور که منعیت قانونی نداشته و همچنین سن قانونی خود را طی کرده اند، می توانند گذرنامه دریافت کنند. همچنین کودکانی که سن آن ها زیر 18 سال و به اصطلاح زیر سن قانونی هستند، و یا تحت سرپرستی می باشند، با اجازه ولی خود می توانند برای دریافت پاسپورت اقدام نمایند.

2. سرباز هایی که مشغول خدمت مقدس خود هستند، اگر نیاز به دریافت گذرنامه دارند، باید اجازه و نامه کتبی از سازمان نظام وظیفه به همراه داشته باشند تا بتوانند پاسپورت دریافت کنند.

3. خانم های محترمی که متاهل هستند، برای دریافت گذرنامه باید موافقت کتبی همسران خود را داشته باشند.

توجه داشته باشید که افرادی که مشمول دریافت گذرنامه شده اند، ممکن است به دلایلی از طرف فرد و یا سازمانی برای خروجشان از کشور ممانعت به عمل آید. در این صورت گذرنامه آن ها ضبط شده و تا زمانی که مشکل به وجود آمده حل نشود، اجازه خروج و دریافت گذرنامه به آن ها داده نمی شود.

 

اعتبار گذرنامه

همانطور که می دانید، گذرنامه هم مانند کارت های شناسایی، کارت های بانکی و ...، دارای یک مدت زمان مشخص است که شامل اعتبار آن می شود و در صورت پایان یافتن این مدت زمان و عدم تمدید اعتبار، گذرنامه عملا بلا استفاده می شود. طبق قانون جدید ایران، گذرنامه های جدید از مدت اعتبار 5 سال برخوردار بوده و در صورت اتمام این اعتبار، به میزان 5 سال مجددا اعتبار می خورد. از این رو تمامی افرادی که گذرنامه دریافت کرده اند، می توانند به تمامی کشور های دنیا سفر داشته باشند. البته نکته مهمی وجود دارد و آن این است که در برخی موارد، ممکن است جمهوری اسلامی سفر به بعضی از کشور ها را ممنوع اعلام کند که در ان صورت باید طبق قانون عمل شود.

 

هزینه دریافت گذرنامه

حتما می دانید که برای دریافت گذرنامه، لازم است که یکسری مراحل قانونی و اداری را طی کنید که این مراحل را می توانید از پلیس +10 پیگیری و دنبال کنید که کار بسیار آسانی است. در ابتدای کار شما می بایست مبلغ ناچیزی را برای دریافت فرم گذرنامه به پلیس +10 پرداخت کنید که هزینه آن 1000 تومان است. بعد از دریافت فرم و پر کردن اطلاعات تکمیلی و مورد نیاز، باید 2 فیش بانکی دریافت کنید که مبالغ آن ها 3750 تومان و 75000 تومان است که به ترتیب برای ارگان های شهرداری و نیروی انتظامی میباشد که باید به حسابشان واریز شود. توجه داشته باشید که واریز این مبالغ از طریق اینترنت، فیش های واریزی بانکی و عابربانک ها مورد قبول نمی باشد و فقط و فقط باید از طریق دستگاه های کارت خوان که در دفاتر وجود دارد استفاده نمایید و هزینه را پرداخت کنید.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گذرنامه

افرادی که نیاز به دریافت گذرنامه دارند، علاوه بر الزام حضور فردی که متقاضی دریافت گذرنامه است، باید مدارک زیر را هم به همراه خود داشته باشد:

1. اصل کارت ملی و شناسنامه به همراه کپی هر دو

2. به همراه داشتن آخرین گذرنامه (در صورت داشتن گذرنامه قدیمی)

3. به همراه داشتن یک قطعه عکس رنگی با زمینه سفید و ابعاد 4*6 و با شرایطی همچون:

الف: عکس حداکثر برای 6 ماه گذشته باشد.

ب: برای آقایان لازم است که بدون کلاه بوده و عینک به صورت نداشته باشند. زیور آلات به همراه نداشته و آرایش نیز نکرده باشند. رنگ لباسشان با رنگ زمینه یکی نباشد.

پ: خانم ها لازم است که حجاب کامل داشته و هیچگونه آرایشی نکرده باشند.

ت: دختران بالای شش سال باید دارای حجاب کامل باشند.

4. افراد زیر سن قانونی 18 سال، نیاز به اجازه پدر و یا قیم قانونی دارند.

5. لزوم ارائه شناسنامه عکس دار برای افراد بالای 15 سال

6. لزوم ارائه دفترچه بیمه و گواهی اشتغال به تحصیل برای افرادی که سن آن ها بالای 15 سال است.

7. لزوم ارائه یک قطعه عکس برای کودکان زیر 6 سال در دفتر پلیس +10

8. افرادی که بازنشسته نظامی هستند و از زمان بازنشستگی آن ها 5 سال نگذشته، باید نامه ای را از یگان مربوطه به همراه داشته باشند.

9. به همراه داشتن کد پستی و آدرس دقیق پستی
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها