نانهای محلی سمنان


 درباره نانهای محلی سمنان

نانهای محلی سمنان:: تنوع غذایی هر استان به شرایط آب و هوایی واقلیم آن استان بستگی دارد. در استان سمنان سیر و فلفل به دلیل آبیاری کمتر تندتر از مناطق شمالی هستند و به همین علت عطر و طعم غذاها نیز تندتر است.

انواع نانهای استان سمنان عبارتند از: پیچو، فطیر، سلم، روغنی، سرقلیفی، دادچه، ماستی و بخسمات

پیچو: نان پیچو از نانهای سنتی و محلی استان سمنان است که در شهرستان میامی پخت می شود، مواد اصلی آن آرد گندم، آب، نمک، خمیرترش و مقدارزیادیی زردچوبه، روغن و کنجد است.

فطیر: نان فطیر از نانهای محلی شهرستان شاهرود و میامی است. ترکیبات این نوع نان آرد، روغن، شیر و شکر است. در قدیم هنگام پخت نان فطیر مراسم محلی توسط بانوان اجرا می شد. بانوان به هنگام الک کردن آرد این نان دعا می خواندند.

 

سلم: خمیر نان سلم ترکیبی از آرد، آب، نمک، روغن دنبه گوسفند، مایه خمیر، پیاز و اسفناج کوهی است. زمان پخت این نان ماه اردیبهشت و خرداد، زمانیکه اسفناج کوهی می روید، است. نان سلم در روستاهای کالپوش بسیار پخت می شود.

روغنی: نان روغنی در شاهرود و شهمیرزاد پخت می شود. مواد مورد نیاز برای تهیه این نان: آرد گندم، نمک، ماست، مایه خمیر، ادویه و چربی پخته دنبه گوسفند است. در گذشته زمانیکه برای تهیه روغن فصل زمستان چربی گوسفند را می پختند، از ته مانده روغن برای تهیه نان روغنی استفاده می کردند.

 

سرقلیفی: تهیه نان سرقلیفی زحمت بسیار دارد. بعلت تهیه این نان در درب دیگ مسی به دیگ مسی هم معروف است. ترکیبات نان سرقلیفی آرد گندم، آب، نمک، مایه خمیر، سرشیر، تخم مرغ، کنجد، ادویه، روغن و کدو حلوایی می باشد. این نان بصورت قطور پخته می شود و بسیار مقوی است.

دادچه: نان دادچه سریع و آسان آماده می شود و عطر و طعمی بسیار خوش دارد. مواد ترکیبی آن: آرد، آب، شکر، روغن، مایه خمیر و کنجد است. خمیر دادچه با استفاده از وردنه بازشده و آن را بصورت دایره های کوچک درآورده و سپس سوراخ‌هایی بر روی آن ایجاد می شود تا مانع از حجیم شدن نان شود و بعد از آن خمیرها در تنور قرار می‌گیرند.

ماستی: نان ماستی از آرد، ماست، روغن و شکر تهیه می شود. این نان بصورت دایره ای کوچک قالب زده می شود. طعم نان ماستی بی نظیر است.

بخسمات: نان بخسمات از آرد سفید کم سبوس، نمک، مایه خمیر و آب نخود تهیه می شود و روی آن، قبل از پخت با شیره انگور تزیین می شود.

نانهای محلی سمنان

 

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به غذاهای استان سمنان به لینک داده شده مراجعه  نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها