میدان نقش جهان


 درباره میدان نقش جهان

میدان نقش جهان ::در شمال شهر اصفهان و در مجموعه دولتخانه صفوی قرار گرفته است. این میدان مستطیل شکل به طول ۵۶۰ و عرض ۱۶۰ متر در مرکز شهر اصفهان است. در اطراف میدان 200 حجره دوطبقه است. چهار بنای عالی ‌قاپو، مسجد شیخ لطف ‌الله و  سردر قیصریه در میانه چهار ضلع این مستطیل ساخته شده‌اند.
این میدان در قرن 11 هجری از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان و در زمان شاه عباس محلل بازی چوگان و رژه ارتش و چراغانی و محل نمایش‌های مختلف بوده است. دو دروازه سنگی چوگان هنوز در شمال و جنوب میدان از عظمت آن حكایت دارد.
در گذشته باغی به‌نام نقش جهان وجود داشت. میدان نو در زمان شاه عباس دوم باا شلوغ شدن بازار ساخته شد. در آن زمان قرار شد علاوه بر میدان کهنه و میدان شاه این میدان بنا شود. با گذشت زمان میدان‌های کهنه و نو خراب شدند، اما میدان شاه برجا ماند.

میدان نقش جهان

در سال‌های اخیر میدان کهنه بازسازی شد، ولی میدان نو به دست فراموشی سپرده شد و تنها نام نقش جهان به نام دیگر میدان شاه یا امام خمینی تبدیل شد.
پیش از پایتخت شدن شهر اصفهان در محل این میدان، باغ وسیع نقش جهان وجودد داشت. بخش میدانی باغ درب کوشک نام داشت. بخشی از باغ نقش جهان در دوران سلجوقیان به‌نام میدان کوشک بود که به عنوان جایگاه اعدام محکومان و برگزاری برخی آیین‌های رسمی از آن استفاده می‌شد.
این میدان در دوره قاجار مورد بی‌توجهی قرار گرفت. بخش‌هایی از آن در طی دورانن آشفتگی ایران از حمله اشرف افغان تا استقرار حکومت قاجار تخریب شد. عمارت نقاره‌خانه نیز در دوره قاجار از بین رفت. کار مرمت این بناها مدام از زمان حکومت رضا خان ادامه داشته است.
برای حفظ این اثر رفت و آمد خودروها در بخش جنوبی از سال ۱۳۶۸ به بعد ممنوع شد.. ترددها در این قسمت به‌صورت پیاده یا با درشکه است. این میدان باشکوه با مجموعه عناصر و عملکردهایی که در نقش‌های سیاسی، مذهبی، اقتصادی، گردشگری و تفریحی داشته است، پیوسته در آسمان هنر ایران می‌درخشد. این میدان با فضاهای تکمیلی و عناصر مربوط به آن به‌تنهایی با تمام جاذبه‌های جهانگردی ایران برابری می‌کند.
سیاحان مشهور اروپایی از این میدان دیدن کرده و به توصیف آن پرداخته‌اند. میدان نقشش جهان در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید. این میدان جزء نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

اگر می خواهید درباره طبیعت اصفهان اطلاعات بیشتری داشته باشید لطفا به لینک  داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها