موزه مردان نمکی پدیده ای شگفت انگیز در عمارت ذوالفقاری زنجان


موزه مردان نمکی پدیده ای شگفت انگیز در عمارت ذوالفقاری زنجان

موزه مردان نمکی در استان زنجان مکانی دیدنی و شگفت انگیز برای گردشگران می باشد. خانه تاریخی ذوالفقاری امروزه پذیرای گردشگران در موزه ای دیدنی به نام موزه مردان نمکی می باشد. عمارت ذوالفقاری به تنهایی بنایی تاریخی و بسیار زیبا است که از جاذبه های گردشگری زنجان به شمار می آید. موزه مردان نمکی محل نگهداری سه پیکر کشف شده در معدن نمک چهر آباد می باشد. موزه مردان نمکی یک موزه شگفت انگیز است که در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان معروف به محلة "دالان آلتی" که در شمال سبزه میدان و مسجد جامع واقع شده است، قرار دارد. جالب است بدانید که به دلیل وجود نمک در محیط معدن، طی حادثه ریزش معدن جان باختگان این حادثه به صورت طبیعی مومیایی شده اند. این معدن نمک در معدن چهرآباد استان زنجان قرار داد. البته مردان نمکی در واقع شش تن بوده اند که در زمستان سال 1372 کشف شده اند. متاسفانه بی توجهی و ادامه کار معدن با بولدوزر، باعث شد تعدادی از مردان نمکی به‌ شدت آسیب ببینند. در سال 2008 جسد ششمین مرد نمکی به دلیل کمبود امکانات لازم برای نگهداری از آن، در معدن باقی ماند. در میان آن‌ها جسد یک زن و یک پسر نوجوان نیز وجود دارد. اما سالمترین مومیایی مربوط به یک پسر ۱۶ ساله است. این مومیایی ها نشان می دهد که اجساد متعلق به دوره هخامنشیان است.

مردان نمکی

 

کاوش باستان شناسان برای مردان نمکی

تا کنون کاوش‌های زیادی توسط باستان‌شناسان برای پیدا کردن موارد اینچنینی انجام گرفته است. در این جستجو مشخص شده است که در دوره هخامنشیان استخراج نمک با حفر تونل‌ها و تالارهای بسیار بزرگ، بدون استفاده از ستون‌های چوبی پشتیبان انجام می‌گرفته است. آن زمان آن ها از کلنگ، چکش و احتمالا قلم‌های فلزی برای کندن صخره‌های نمک و خرد کردن آن‌ها استفاده می کرده اند. در ضمن انتقال نمک‌های خرد شده به داخل کیسه‌های چرمی و به احتمال زیاد در کیسه‌های پارچه‌ای بوده است. از موارد دیگری که طی کاوش ها مشخص شده است این است که در گذشته برای روشن کردن تونل‌های غرق در تاریکی نیز از سوزاندن روغن در پیه‌سوزهای سفالی کمک می‌گرفته اند.

مردان نمکی

 

از این چند تن مردان نمکی، سه مرد نمکی متعلق به زمان هخامنشیان، یعنی در حدود 400 پیش از میلاد هستند و دو مرد نمکی متعلق به اواخر دوران ساسانی، یعنی در حدود 400 تا 600 بعد از میلاد قدمت دارند. بعد از کشف استثنایی و تاریخ ساز مرد نمکی شماره یک، که در سال 1372، انجام شد، متأسفانه هیچ گونه تلاشی برای تعطیل کردن استخراج مکانیکی و لغو بهره‌ برداری از معدن صورت نگرفت. بعد از کشف مرد نمکی 2 و با انتقال آن به میراث فرهنگی، بررسی هایی روی آن انجام گرفت و تحقیقات نشان داد که جسد متعلق به مردی میانسال با قدی در حدود 180 سانتی‌متر بوده است که در جریان ریزش تونل کشته شده است. اشیای کشف شده از مرد نمکی شماره 2، تکه سبد و میخ‌های چوبی، طناب‌های گیاهی، منسوجات و ... بوده است که در نوع خود جالب توجه بود. کشف اتفاقی مرد نمکی 2 و پیدا کردن مجموعه‌ ای از اشیا، موجب شروع پژوهش‌های باستان‌شناسی بعد از گذشت 11 سال شد. بنابراین کاوش با نیت نجات‌‌ بخشی آثار و بقایای باقی مانده در دی و بهمن سال 1383 صورت گرفت و فصل دوم کاوش نیز در پاییز 1384 ادامه یافت. در حال حاضر سر و پای چپ مرد نمکی شماره 1 در موزه ایران باستان تهران نگهداری می‌شود. اما بقیه اجساد و اشیای به دست آمده از این معدن در موزه باستان‌شناسی زنجان در عمارت ذوالفقاری به نمایش گذاشته شده است. شما می توانید با تورهای ایران که توسط آژانس ها برگزار می شود، به استان زنجان رفته و علاوه بر بازدید از این موزه بسیار جالب، از سایر جاذبه های گردشگری زنجان نیز دیدن کنید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • فریبا | یکشنبه 12 شهریور 1396

    قدمت مردان نمکیدر زنجان چقدر است؟
  • حامد زمانی | یکشنبه 12 شهریور 1396

    خیلی عکس های زیبا و جذابی بودند و توضیحات جامعی ارائه کردید ممنون.چه آژانس هایی تور ارزان زنجان را دارند؟
نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها