موزه رختشویخانه موزه ای منحصر به فرد در استان زنجان


موزه رختشویخانه موزه ای منحصر به فرد در استان زنجان

موزه رختشویخانه بنایی تاریخی بوده که در سطح کشور بی نظیر و منحصر به فرد می باشد. بنای رختشویخانه در ایران در قلب بافت تاریخی شهر زنجان و در منطقه پر تراکم و مسکونی قرار دارد. منطقه ای که عباسقلي خان نامیده می شود و محلی که معروف به بابا جمال چوقوري (گودال بابا جمال) است. این بنا در سال ۱۳۴۵ ه‍.ق احداث شده است. بنای رختشویخانه زنجان به شماره ثبت ۱۷۴۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در سال‌های گذشته به جهت وجود هوای سرد در زمستان‌ها، برای بانوان زنجانی ساخته شده و بانوان شهر لباس و رخت خود را در این محل می‌شسته‌اند. بنایی که در نوع خود منحصر به فرد بوده و امروزه به عنوان موزه مردم شناسي استان زنجان مورد بازديد گردشگران و علاقمندان قرار مي گيرد. آب این بنا از قنات قلعچه حاجی میر بها الدین تامین می‌ شده است.

موزه رختشویخانه

درباره موزه رختشویخانه

این مجموعه دارای دو بخش می باشد. بخش مدیریت رخشویخانه و بخشی که فضای اصلی بنا است. بخش مدیریت موزه رختشویخانه، شامل حیاط (حیاطی به شکل مربع و مستطیل  که به اندازه ۴۰۰ متر مربع می باشد) و قسمت مسکونی می باشد. حیاطی با طراحی زیبا و درختکاری که نظر گردشگران را به خود جذب می کند. فضای اصلی شستشوی رخت، دارای چهار قسمت است. خزینه این رختشویخانه ۱۷ متر طول و ۵۵/۱۱ متر عرض و در حدود ۸ متر ارتفاع دارد. فضای شاه نشین که برای مدیریت این مجموعه طراحی شده است، شبیه تراس می باشد. کار نظارت و کنترل این بنا را یک خانم به عهده داشته و طبق گفته هایی که وجود دارد، این خانم همسر معمار این بنای زیبا بوده و هر ماه مبلغی را هم برای کار مدیریت خود دریافت می کرده است. معماری این بنا بسیار ظریف و هنرمندانه صورت گرفته است. گویا معمار این بنا نیز کاملا با شیوه سنتی آشنا بوده است. نور گیرها و قوس های این بنا، فضای بسیار دلنشینی را به این مجموعه بخشیده است. این بنا طراحی بسیار زیبا، و بخصوص دورنمای چشم نوازی دارد. سالنی است با مساحت زیر بنایی 850 متر مربع، که 7.13 متر عرض، و 62 متر طول دارد.

موزه رختشویخانه

این بنای زیبا، شامل یازده ستون می باشد که به صورت قرینه به دو قسمت تقسیم می شوند. در قسمت بالای انبار، سالن اصلی رختشویخانه قرار دارد که تردد افراد در آن جا انجام می گرفته است. از چهار حوضچه بزرگ و مجاری آب که در حد فاصل حوضچه‌ ها قرار دارند، تشکیل شده است. چنین بنایی با چنین کاربری عمومی در جهان نظیر ندارد و یا بسیار کم‌ نظیر است. این بنا در حال حاضر تعمیر و مرمت شده و به عنوان موزهٔ مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و گردشگران می‌توانند در تورهای ایرانگردی از آن بازدید کنند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • فاطمه | شنبه 11 شهریور 1396

    زنجان خیلی دیدنی است. این بازار مربوط به چه دورانی است؟
  • محدثه | شنبه 11 شهریور 1396

    از نظر ابو هوایی این شهر چگونه است؟
  • مائده عبدالهی | شنبه 11 شهریور 1396

    کوهستانی
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها