منطقه شکار ممنوع خنار سمنان


 درباره منطقه شکار ممنوع خنار سمنان

منطقه شکار ممنوع خنار سمنان::  این بار سری می زنیم به منطقه شکار ممنوع خنار سمنان

از این منطقه زیبا لذت ببرید.

منطقه شکار ممنوع خنار سمنان در شمال شهرستان سرخه و در دامنه رشته کوههای البرز قرار دارد. این منطقه به باریجه نیز معروف است(باریجه نام گیاهی است از خانواده چتریان که عصاره ریشه آن خواص دارویی دارد.دلیل گذاشتن نام باریجه به منطقه خنار، مستعد بودن خاک آن برای کشت این گیاه است). خنار نام یک طایفه بزرگ ایرانی است. کلمه خنار کلمه ای اصیل و آریایی وبه معنای خون ریز می باشد. کلمه خون ریز در آن زمان نمادی از شجاعت و دلاوری بوده است. در گذشته اقوام و طایفه های ایرانی اسامی برای خود انتخاب می کردند که باعث ترس و وحشت دشمنان شود.

منطقه کوهستانی شکار ممنوع خنار دارای تپه ماهورهایی(تپه ماهور به تپه ای که در دامنه کوه واقع شود می گویند. این تپه ها که خود کم ارتفاع هستند از یک سو به کوههای مرتفع و از سوی دیگر به دشت منتهی می شوند) است که سبب شده اند ارتفاع این منطقه یکسان نباشد. این پستی و بلندی ها و اختلاف ارتفاع باعث به وجود آمدن دو نوع اقلیم معتدل سرد و معتدل گرم در منطقه خنار شده است.

پوشش گیاهی منطقه خنار مرتعی و جنگلی است. قسمت شمالی این منطقه به علت آب و هوای سرد از بارش بیشتری برخوردار است و در نتیجه پوشش گیاهی بیشتری دارد. پوشش گیاهی مناطق شمالی شامل درختان جنگلی و اورس می شود. در قسمت های جنوبی به علت آب و هوای گرم پوشش گیاهی کویری و نیمه کویری است. پوشش گیاهی مناطق جنوبی شامل درختان گز و قیچ می شود.

منطقه شکار ممنوع خنار سمنان

از گونه های جانوری منطقه خنار میتوان آهو، خرس قهوه ای، کل وبز، قوچ و میش، پلنگ، گراز، روباه، شغال و از پرندگان عقاب، گنجشک، تیهو و کبک را نام برد.

به علت شکار بی رویه در منطقه خنار جمعیت جانوری این منطقه به شدت کاهش یافته بود اما از زمانیکه جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفت تنوع زیستی در آن رو به بهبودی است. چند ماه پیش محیط بانان منطقه خنار با یک قلاده پلنگ روبرو شدند. وجود این پلنگ در منطقه باعث خوشحالی است. تلاش های دلسوزانه محیط بانان به رشد و توسعه دوباره منطقه خنار کمک بسیاری کرده است و حتی چندین بار شکارچیان توسط آنان دستگیر شده اند.

به غیر از شکارچیان عامل دیگری که منطقه خنار را تهدید می کند خشکسالی است. خشکسالی در این منطقه سبب از بین رفتن پوشش های گیاهی و در نتیجه کم شدن غذای گربه سانان و از بین رفتن آنها می شود.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آداب و رسوم مردم استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها