منطقه حفاظت شده تپال


 درباره منطقه حفاظت شده تپال

منطقه حفاظت شده تپال::  از دیگر مناطق زیبا و دیدنی شاهرود منطقه حفاظت شده تپال است که امروز درباره آن صحبت می کنیم.

منطقه شکار ممنوع تپال در شمال غربی تا جنوب غربی شهرستان شاهرود قرار دارد. این منطقه منطقه ای کوهستانی و دشتی است که دارای گونه های متنوع جانوری چون قوچ، میش، کل و بز، آهو، خرس قهوه ای، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، شغال و از پرندگان شاهین، عقاب، کبک، تیهو، کبوترو سار می باشد.

از جاذبه های دیگر منطقه شکار ممنوع تپال دره خانه سوخته و دره سید ابهتی و همچنین قله یخدان می باشد.

طبق سرشماری که به طریق مشاهده مستقیم در منطقه حفاظت شده تپال انجام گرفت جمعیت جانوری این منطقه رو به کاهش است و مهمترین علت آن از بین رفتن زیستگاههای حیات وحش می باشد. زیستگاههای حیات وحش به سبب مشترک بودن مراتع با دام و چرای بیش از حد آنها از بین می روند. در نتیجه کاهش مراتع گونه هایی چون کل وبز، آهو و قوچ نیز کاهش یافته که این خود باعث حمله گوشتخوارانی مانند گرگ، پلنگ و یوزپلنگ به گله های اهلی و یا از بین رفتن آنها می شود. علت دیگر کاهش گونه های جانوری، شکار است. متاسفانه چند وقت پیش یک لاشه قوچ در این منطقه پیدا شد.دو شکارچی این قوچ توسط ماموران محیط زیست دستگیر شدند.

فصل بهار و تابستان برای رفتن به منطقه شکار ممنوع تپال مناسب است. در فصل زمستان این منطقه بسیار سرد می باشد و عبور از آن مشکل می شود.

چگونه به منطقه شکار ممنوع تپال برویم؟

برای رسیدن به این منطقه در کیلومتر 20 جاده شاهرود – تهران ، دست راست به سمت معدن ده ملا رفته و پس از رسیدن به این معدن ادامه راه را باید پیاده طی کنید.

منطقه حفاظت شده تپال

از طریق روستای مهماندویه نیز میتوانید به منطقه حفاظت شده تپال برسید. روستای مهماندویه بعد از روستای طرزه قرار دارد. روستای طرزه در 35 کیلومتری جاده شاهرود – تهران در سمت راست واقع است.

واما به چه مناطقی، مناطق حفاظت شده می گویند؟

منطقه حفاظت شده محدوده ای از منابع طبیعی شامل جنگل و مرتع است که به علت حفظ گونه های جانوری و گیاهی مورد حفاظت قرار می گیرد. این مناطق به 4 دسته ی 1- پارک ملی 2- ذخیره گاه طبیعی محدود 3- ذخیره گاه گونه های گیاهی و جانوری 4- ذخیره گاه با ممنوعیت شکار و جمع آوری گونه تقسیم می شوند.

در ایران 93 منطقه حفاظت شده وجود دارد. از این مناطق میتوان ارسباران، مراکان، تالاب سد نوروز، میرآباد، رودخانه کرج، رودخانه مجن، زرین کوه، سیرخون، تندوره، کشف رود، مانشت و قلارنگ، ورجین و کولک را نام برد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تور ایران به لینک داده شده مراجعه فرمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها