منطقه توران سمنان


 درباره منطقه توران سمنان

منطقه توران سمنان ::به منطقه حفاظت شده توران سمنان میرویم، منطقه ای ارزشمند و دارای گونه های کمیاب گیاهی و جانوری

منطقه حفاظت شده توران و یا خاتوران در شرقی ترین قسمت استان سمنان و جنوب شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. قسمت کوچکی از این منطقه در استان خراسان رضوی است.

منطقه حفاظت شده توران شامل سه قسمت منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و پارک ملی است. این منطقه بزرگترین زیست کره ایران است. زیست کره ها مناطق حفاظت شده بین المللی هستند که به علت غنی بودن منابع طبیعی و جانوری مورد تحقیق و مطالعات زمین شناسی، جانورشناسی و گیاه شناسی قرار می گیرند. از جمله این زیست کره ها در ایران منطقه ارسباران آذربایجان، منطقه ارژن و پریشان فارس، منطقه گنو هرمزگان، پارک ملی گلستان، منطقه میانکاله مازندران، منطقه دنا کهکیلویه و بویراحمد، دریاچه هامون سیستان و بلوچستان، منطقه تنگ صیاد چهار محال بختیاری، پارک ملی دریاچه ارومیه و غیره هستند.

منطقه حفاظت شده توران سمنان در سال 1351 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد. در سال 1355 به دوبخش منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش تقسیم شد و بعنوان ذخیره گاه زیست کره توران به ثبت رسید.

از گونه های جانوری این منطقه میتوان غزال ایرانی، جبیر، پلنگ ایرانی، سیاه گوش، کل و بز، گربه وحشی، گربه شنی، گربه پالاس(گربه پالاس یک گربه سان وحشی بومی به اندازه یک گربه خانگی است و بسیار بامزه می باشد)، گرگ، کفتار راه راه، روباه قرمز، شاه روباه و از پرندگان بلدرچین، کبک، تیهو، قمری، دم جنبانک، سبزه قبای هندی، گنجشک، حواصیل، چکاوک، سهره، عقاب، کرکس، قرقی و سار گپه و از خزندگان افعی، کفچه مار، مارجعفری، مارزنگی، انواع سوسمار و آگاما و لاک پشت را نام برد. از پستانداران کمیاب و در حال انقراض ایرانی گور خر ایرانی است که در سال 1390 تعداد 169 راس آن در منطقه حفاظت شده توران شمارش شد.

منطقه توران سمنان

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده توران قیچ(قیچ درختچه ایست که انشعابات چوبی فراوان دارد)، درمنه، کاروان کش(کاروانکش گیاهی از رده میخک سانان و گونه هفت بندیان)، خارشتر، گون، گز و تاغ می باشد.

این منطقه آب و هوای خشک و نیمه خشک دارد و خاک آن رسی، گچی، شنی و سنگی است. رودخانه اصلی منطقه حفاظت شده توران رودخانه کال شور است که همانطور که از نامش پیداست آب این رودخانه به علت وجود املاح فراوان غیر قابل شرب می باشد.

از روستاهای مهم منطقه حفاظت شده توران که تاثیر زیادی بر آن دارند روستاهای بیارجمند، زمان آباد، احمدآباد، رضا آباد، عباس آباد و دستجرد هستند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آثار تاریخی استان سمنان به  لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها