مناطق دیدنی مجن سمنان


مناطق دیدنی مجن سمنان

مناطق دیدنی مجن سمنان::  برای سفر امروز مناطق دیدنی مجن سمنان را انتخاب کرده ام. فکر کنم اتخاب خوبی باشه چون مجن علاوه بر طبیعت زیبا روستاهای خاص و دیدنی دارد. در این مقاله به چند مورد از مناطق دیدنی مجن اشاره می شود و در مقاله های بعدی درباره روستاهای آن صحبت خواهیم کرد.

مجن در استان سمنان و در شمال غربی شاهرود، در دامنه رشته کوهای البرز واقع شده است. مجن به علت قرار گرفتن در منطقه کوهستانی شهری بن بست است و تنها راه ارتباطی آن جاده شاهرود-گرگان می باشد. این شهر در دره ای مابین دو رودخانه پیش ده و پی حصار قرار دارد. مجن لقب ماسوله کویری ایران را دارد چرا که بافت آن همانند ماسوله گیلان است. برخی معتقدند نام مجن برگرفته از جنت است، به این سبب که این شهر در قدیم درختان سر به فلک کشیده فراوانی داشته، به آن جنت می گفته اند. ساکنین مجن به کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول هستند. از محصولات باغی و زراعی این شهر میتوان زردآلو، سیب، گردو، گیلاس، آلبالو، سیب زمینی، گندم و جو را نام برد.

مناطق دیدنی مجن سمنان

مناطق دیدنی مجن سمنان عبارتند از آبشار تنگه داستان، آبشار تنگه تاریک، آبشار تنگه اسمال، منطقه گردشگری تجر، چشمه هفت رنگ، سد تنگه تاریک، مقبره زیارتی پیرعارف(مقبره یکی از شاگردان عارف ایرانی به نام ابوالحسن خرقانی است)، چشمه آب درخانیاب

چشمه هفت رنگ: چشمه هفت رنگ مجن در میان دره ای از قله کوه شاهوار جاری است. این چشمه دو قسمت دارد، چشمه اول که آب آن آشامیدنی است و چشمه دوم که به دلیل املاح آب آن رنگی و دارای گوگرد است و بوی تند گوگرد آن در منطقه به مشام می رسد. در اطراف نیز چشمه های جیوه در حال جوششند و بخار جیوه ای که از آنها بلند می شود قابل رویت است. این چشمه ها با هم یکی شده و بعد از گذراندن مسیری، از بو و املاح آن کاسته می شود و در نهایت مورد مصرف شهر مجن قرار می گیرد.

آبشار تنگه داستان: آبشار تنگه داستان در غرب مجن و در منطقه ی دشن تلی و اسپید خاک قرار دارد. این آبشار 12 متری در بین دو سنگ بزرگ و غول پیکر جاری است. فرم صخره های تنگه داستان بر زیبایی آبشار آن می افزاید. صدای آبشار و ذرات ریز آب که پراکنده می شوند فضای خاصی را به وجود می آورد.

سد تنگه تاریک: سد تنگه تاریک و یا سد مجن سدی خاکی است که بر روی رودخانه مجن احداث شده است. ارتفاع سد تنگه تاریک 38 متر و حجم کل آن 3 میلیون متر مکعب می باشد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آثار تاریخی استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها