مناسبت های محلی استان سیستان و بلوجستان


مناسبت های محلی استان سیستان و بلوجستان

در مورد مناسبت های محلی استان سیستان و بلوچستان چه می دانید؟ ایران سرزمین بزرگ و پهناوری است که تمدن آن قدمتی چند هزار ساله دارد. هر کدام از استان ها در کشور ایران دارای فرهنگ ها، آداب و رسوم خاصی بوده و نوع پوشش و زندگی مختص خود را دارند. استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های قدیمی و اصیل کشور است که دارای زیست بوم و طبیعتی زیبا و منحصر به فرد، و همچنین دارای آداب و رسوم مختص به منطقه خود است که بسیار متنوع و جالب می باشد. شما می توانید با سفر به مناطق مختلف ایران، از تمامی فرهنگ ها و آداب و رسوم های کشور آشنا شوید. با ما همراه باشید تا شما را با مراسمات و آداب و رسوم مردم سیستان آشنا کنیم.

مناسبت های محلی استان سیستان و بلوجستان

 

مناسبت های محلی، جشن ها و اعیاد ملی و مذهبی

در استان سیستان و بلوچستان جشن ها و اعیاد مذهبی بسیاری برپا می شود و هرکدام از این جشن ها به شکل خاصی برگزار شده و بسیار جالب توجه و دیدنی است. مردم سیستان شاید به عید نوروز آنچنان اهمیت ندهند، ولی اعیاد مذهبی نظیر عیدفطر و عید قربان را با مراسم ویژه ای برگزار میکنند. عید نوروز بیشتر در نقاط شهری جشن گرفته می شود و مردم در ایام نوروز لباس نو خریداری کرده و می پوشند و به دید و بازدید می روند. اما مردم بلوچستان در ایام نوروز به کوه تفتان می روند و عید نوروز را برپا می کنند. مردم در این ایام کینه ها را از دل ها بیرون می کنند و اگر با کسی خصومتی داشته باشند، صلح می کنند. در ادامه با ما همراه باشید.

مناسبت های محلی استان سیستان و بلوجستان

 

 عید سعید فطر

در عید فطر مردم پس از روزه داری در مکانی به نام عیدگاه جمع می شوند و نماز عید فطر را برپا می دارند. و بعد به خانه خویشاوندان خود می روند و ایام عید را به یکدیگر تبریک می گویند. عید سعید فطر از روزهای مهم در نواحی مختلف بلوچستان به شمار می رود که در نوع خود جالب و ستودنی است.

 

 عید قربان

از اعیاد دیگری که مردم سیستان و بلوچستان در عیدگاه جمع می شوند، عید قربان می باشد. در این روز چند خانواده با هم شتری را قربانی می کنند و به فقرا می دهند. مردم تا سه روز بعد از عید برای دید و بازدید و صله رحم به خانه همدیگر می روند و عید را به هم تبریک می گویند.

 

موسیقی و ادبیات بومی در مناسبت های محلی

مردم بلوچ به موسیقی علاقه بسیاری داشته و با موسیقی انس خاصی دارند. مردم بلوچ احساسات خود را با موسیقی عجین کرده اند و در واقع تمامی داستان های عشقی خود را با موسیقی مطرح می کنند. آنها تمامی دردها و رنج های خود را از طریق موسیقی به مخاطب القا کرده و در مرثیه خوانی احساسات خود را با موسیقی بیان می کنند.

 

بازی های محلی مردم بلوچستان

بازی های محلی مردم بلوچ بسیار مفرح و متنوع است که با تحرکات و فعالیت بدنی همراه است. از جمله بازی های مردم بلوچ می توانیم به بازی اشکاتیلی، چوک چوک، لیلی گوگو، آنجلاسیکی، کلاه چل چل، قله پود، چل وشکه، پادشا وزیر، چل بازی، چوب بازی، ستط، سرخ پری زردپری، شتر سواری، غایم بازی، کَودی کَودی، لپگر و هرکشکا اشاره کنیم. برخی از این بازی ها را به طور مختصر در زیر برایتان معرفی می نماییم.

 

چوب بازی

عده ای از افراد دور هم جمع می شوند و همراه با آهنگ حرکات آرام و منظمی انجام می دهند. آنها به صدای آهنگ گوش می دهند و همراه با آهنگ حرکات خود را ریتم داده و چوب های خود را به هم می کوبند. هر کدام از بازیکن ها دو چوب دارند که به دور خود می چرخند و در حرکت با آهنگ دو قدم به جلو برداشته و یک قدم به عقب بر می گردند. از ویژگی های این بازی مهارت و استقامت است که نیاز به تمرین و خبره بودن دارد.

 

چل بازی

تعداد نفرات در این بازی 5 نفر می باشد و بیشتر این بازی در کنار دریا و محل های عمیق اجرا می شود. این بازی بیشتر در روستاهای ایرانشهر مرسوم بوده و یک داور هم بازی را قضاوت می کند.

 

شتر سواری

از ورزش های بومی در بلوچستان که بیشتر در شهرهای خاش و ایرانشهر رایج است. ورزشی هیجان انگیز و مفرح می باشد و از قدیم مرسوم بوده است.

 

 مراسم عروسی

ازدواج و مراسمات شاد پیرامون آن از جمله رسوماتی است که مورد استقبال مردم سیستان و بلوچستان قرار میگیرد. ازدواج باعث حفظ روابط خویشاوندی و استحکام بخشیدن به آن می شود. در مراسم خواستگاری باید در ابتدا والدین آشنا شوند و آشنایی دختر وپسر پس از آن صورت می گیرد. معمولا در این استان ازدواج ها در سنین کم صورت می گیرد و بیشتر این موارد را در روستاها شاهد هستیم. سن ازدواج برای پسران حدود 15 الی 18 و برای دختران 13 تا 14 سال است. برای خواستگاری ابتدا پسر به خانه پدر دختر می رود و پس از خوردن چای و صحبت های اولیه موضوع را مطرح می کند و والدین دختر با دختر این موضوع را درمیان می گذارند. اولین مرحله در مراسم عروسی بعد از مراسم خواستگاری مراسم شیرینی خوران است. در این مراسم پس از پذیرایی از مهمان ها، دختر به نامزدی پسر در می آید.

دوران نامزدی گاهی اوقات دوسال هم زمان می برد. اگر نامزدی در اعیاد عید فطر، قربان و عید نوروز باشد، پدر عروس، داماد را دعوت می کند و داماد پس از مهمانی، گوسفند و مبلغی را به عنوان هدیه می دهد. زمانی که داماد توانست هزینه های عروسی را تامین کند. هدایایی برای عروس و خانواده اش تهیه کرده و به خانواده دختر می دهد. پس از آن مایحتاج زندگی را تهیه می کند و خانوم های فامیل آنها را روی سر خود قرار می دهند و همراه نوای ساز و دهل و رقص و شادی کنان به خانه دختر می برند. در بلوچستان رسم بر این است که داماد را به خانه عروس ببرند. پس از گذشت یک ماه عروس به همراه داماد به خانه داماد می آیند و زندگی مشترک زناشویی را شروع می کنند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • نعیمه ذوالفقاری | چهارشنبه 15 شهریور 1396

    بسیار عالی است که علاوه بر کشورهای خارجی به معرفی جاذبه های ایران نیز میپردازید.کدام آژانس تور سیستان بلوچستان را دارد و قیمت تور سیستان چند است؟
  • نیوشا ضیغمی | چهارشنبه 15 شهریور 1396

    استان سیستان از جمله استان هایی است که ایین های زیبا و جذابی دارد.من به این استان سفر خواهم کرده و به دوستان هم پیشنهاد میکنم سفر کنند به این استان.لطفا قیمت تور سیستان را بگویید...
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها