منارجنبان اصفهان


پدیده ای به نام منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان ::عمو عبداله کارلادانی در منارجنبان اصفهان به خاک سپرده شده ‌است. ساخت این بنا به حدود 800 سال پیش برمی‌گردد و یکی از آثار دوره ایلخانیان است. نکته جالبی که درباره این ساختمان وجود دارد این است که وقتی یک مناره را به حرکت درمی‌آورند، مناره دیگر هم شروع به حرکت می‌کند. برای دیدن نوسان بنا می‌توان لیوان آبی را بر روی قبر داخل بنا قرار داد و سطح لغزان آن را دید.
در گذشته‌ها منارجنبان از شهر جدا بود و در دهکده  کارلادان قرار داشت. در حال حاضر،، منارجنبان اصفهان در خیابان آتشگاه و در 6 کیلومتری غرب شهر اصفهان و در مسیر اصفهان به نجف‌آباد قرار دارد.
مساحت این بنا حدود 146 متر و مناره‌های آن به ارتفاع 7.5 متر از سطح بام و ارتفاع بام تاا کف حیاط 10.5 متر است. کاشی‌کاری تزیینی به فرم صلیبی به شکل کاشی آبی لاجوردی بر سطح آبی فیروزه‌ای بر سطح و زیر هرکدام از قوس‌های اصلی طبقه همکف مشاهده می‌شود. بر ساقه مناره‌ها نیز تزییناتی مرکب از کاشی‌های ریز در ترکیب با آجر بدنه دیده می‌شود که شکل‌های افقی و زیگزاگی آن در سایر آثار معماری این دوره نیز قابل مشاهده است.
دلیل حرکت این بنا مدت‌ها است برای دانشمندان مورد سؤال بوده است و هنوز هیچ دلیلل منطقی برای آن وجود ندارد. منطقی‌ترین دلیل تکان خوردن مناره‌ها پدیده فیزیکی اثر دوپلر یا تشدید است. مناره‌ها سبک‌اند و کاملاً به‌هم شبیه هستند و تکان خوردن یک مناره روی دیگری تأثیر دارد. در نقاط مختلف دنیا نیز مناره‌هایی وجود دارد که آنها نیز حرکت می‌کنند، وجه تمایز منارجنبان موجود در اصفهان این است که علاوه بر حرکت مناره‌ها سایر بخش‌های بنا هم حرکت می‌کنند.
برخی معتقد هستند که استفاده از آجرهایی دارای ویژگی‌های خاص که ضریب ارتجاعیی بالاتری نسبت به آجرهای به کار رفته در بخش‌های دیگر دارد و به کار بردن قوانین فیزیکی در این بنا نه‌تنها راز جنبیدن آن، بلکه بیان‌کننده دانش فنی عمیق سازندگان آن در گذشته‌های دور است. از نام سازندگان این بنا مدارکی در دست نیست.
مناره دیگری که با همین ویژگی وجود دارد، مناره‌های مسجد اشترجان در 40 کیلومتریی غرب اصفهان است که بخش اعظم آن خراب شده است. یکی از مناره‌های مسجد حضرت علی (ع) در بصره نیز دارای همین مشخصه است.
در گذشته گردشگران آزادانه می‌توانستند به بالای مناره‌ها بروند و خود به تکان دادن آنن اقدام کنند، اما در سال‌های اخیر هر نیم ساعت یک نفر از راهنمایان که به مقدار نیروی لازم برای تکان دادن مناره‌ها آشنایی دارد، به بالای یکی از مناره‌ها می‌رود و آن را تکان می‌دهد تا گردشگران تکان‌ها را ببیند و البته با این کار از ایجاد آسیب‌های احتمالی به بنا نیز پیشگیری خواهد شد.

منارجنبان اصفهان

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تور اصفهان به  سایت تورزپرس مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها