معبد داش‌کسن زنجان یکی از بی نظیرترین معابد سنگی ایران


معبد داش‌کسن زنجان یکی از بی نظیرترین معابد سنگی ایران

معبد داش‌کسن از بی نظیر ترین معابد سنگی ایران در استان زنجان است. معبد داش‌کسن در حاشیه روستای ویر در حدود 15 کیلومتری شهر تاریخی سلطانیه واقع شده است. در تورهای ایران که توسط آژانس ها ارائه میشود، بازدید از این معبد در برنامه هایشان گنجانده شده است. معبد داش کسن یکی از با ارزش ترین نمونه های معماری صخره ای در طول تاریخ ایران محسوب می شود. داش کسن به معنای سنگ تراشیده یا بریده سنگه می باشد. با ما همراه باشید تا به معرفی بیشتر این معبد بپردازیم.

معبد داش‌کسن زنجان یکی از بی نظیرترین معابد سنگی ایران

 

معبدی با نمایی از چین در ایران

معبدی با ارزش که در آن از نقوش چینی استفاده بسیار شده است. علتش این است که این مجموعه آثار کنده کاری شده، توسط افراد چینی انجام گرفته است. این افراد به فرمان اولجایتو از چین فراخوانده شده بودند. وجود نقش های اژدها در این معبد آن را بیشتر معروف کرده است. از آن جایی که نمونه های مشابه ای این بنا در ایران وجود ندارد، ارزشمند بودن آن به مراتب بیشتر احساس میشود. آثار تاریخی به جای مانده از این معبد، به دوره ایلخانان بر میگردد. برخی از باستان شناسان بر این عقیده اند که قدمت این معبد به قبل از اسلام می‌رسد. این افراد معتقدند که در زمان ایلخانان، نقوشی از جمله اژدها بر آن افزوده شده‌ است. فرضیه ای نیر در مورد غارهای داش کسن وجود دارد و این است که در دو دوره تاریخی جدا از هم مورد استفاده قرار گرفته است.

معبد داش‌کسن زنجان یکی از بی نظیرترین معابد سنگی ایران

 

طبق این فرضیه در دوره نخستین، این غار نیایشگاه آئین مهرپرستی در عهد ساسانی بوده است. اما از این دوره آثاری بر جای نمانده است. دوره بعدی دوره ای که نقش های اژدها، برگ مو، پیچک و طرح های اسلیمی به آن اضافه شده اند و به دوران ایلخانان متعلق است. معبدی بی نظیر و شگفت انگیز که از نظر گردشگران و بازدیدکنندگان، در نگاه اول به نظر چینی می آید. مجموعه ای شگفت انگیز با سه غار نسبتا عمیق که در دل کوه کنده کاری شده است. نقش های این کنده کاری ها دو اژدها می باشد که مقابل یکدیگر به قرینه طراحی شده اند. محراب هایی زیبا با طرح های اسلیمی گل و بوته و مقرنس های سنگی کنده کاری شده آن بسیار جالب توجه است. بنایی با این همه شگفتی، متاسفانه در حال حاضر تنها سنگ های بزرگ و پراکنده دارد. نقش های شگفت انگیز اژدها با طولی در حدود پنج متر و عرض 1/5 متر در زمره بزرگترین نقوش تزئینی این معبد به شمار می رود. از دیگر نقوش تزئینی این معبد، می توان به تاقچه هایی اشاره کرد که در ضلع شرقی و غربی معبد در کنار نقوش اژدها کنده کاری شده اند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • fatemeh | پنج‌شنبه 16 شهریور 1396

    چقدر جالب!!! تا حالا نمیدونستم همچین معابدی هم تو ایران داریم
  • داوود رس بینا | یکشنبه 19 شهریور 1396

    بسیار جالب بود.کمتر کسی است که این مکان هارا بشناسد و خیلی ممنون بابت معرفی مکان های ناشناخته.قصد سفر با تور به زنجان را دارم.خرید تور زنجانن چگونه است؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها