مسجد شیخ لطف الله


 معماری مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله::   دیدار هنر و معماری مسجد شیخ لطف الله که روبه‌روی عمارت عالی ‌قاپو در شرق میدان نقش جهان در کنار مسجد امام قرار گرفته ‌است، وجد و سروری وصف‌ناپذیر در شما ایجاد خواهد کرد. این مسجد را استاد محمدرضا اصفهانی بنا کرده ‌است. این مسجد به دستور شاه عباس اول صفوی طی 18 سال (۱۰28-۱۰11 قمری) ساخته شده ‌است.
این مسجد برای تدریس و نمازگزاری و در تجلیل از شیخ لطف الله از علمای شیعه لبنانن که به دعوت شاه عباس اول به شهر اصفهان آمده بود، ساخته شده است. این مسجد عبادتگاه و محل ادای نماز مخصوص درباریان و خانواده شاه عباس بوده است و برای همین مناره‌ای نداشته است. زیرا از مناره برای دعوت مردم به مسجد استفاده می‌کردند.
تزئینات کاشی‌کاری این مسجد در درون با ازاره‌ها و به بالا با کاشی‌های معرق تزئین شدهه است. این مسجد مناره و شبستان ورودی (حیاط) ندارد و ورودی آن پله دارد. سبک معماری این بنا مانند مسجد امام به شیوه اصفهانی است.
یکی از خصوصیات این مسجد چرخش ۴۵ درجه آن است و محور شمال‌جنوب دارد که بهه آن پاشنه می‌گویند. در ورودی مسجد به طرف شرق میدان است و اگر مسجد را به همین سمت بنا می‌کردند، جهتیابی قبله مختل می‌شد. سازندگان با ساخت یک راهرو که از ابتدای ورودی مسجد به طرف چپ و بعد راست می‌چرخد، این مشکل را حل کرده‌اند.
در ورودی مسجد دولنگه و از چوب چنار یک‌پارچه است. کتیبه سردر مسجد و دو کتیبهه بزرگ کمربندی درون گنبد در سمت پایین به خط ثلث سفید بر زمینه کاشی لاجوردی معرق و به خط علی‌رضا عباسی است. درون و بیرون گنبد این بنا از کاشی‌های معرق نفیس است. گنبد به‌مانند طاووسی پرگشوده است. این احساس ناشی از گرد و لوزی در سطح گنبد است و شباهت بسیاری با دم ‌طاووس دارد.
گنبد این مسجد یکی از چند گنبد یک پوششی در دوره صفویه است. خمیدگی گنبد ازز قسمت برآمدگی بزرگ ناگهان به طرف درون گرایش پیدا کرده و رأس گنبد را تشکیل می‌دهد و دیوارهای قطور هستند که این فشار زیاد را تحمل می‏کنند. در قسمت پنجره‏ها قطر دیوارها به 1.75 و در قسمت‌های اصلی به بیش از 2 متر می‏رسد.

مسجد شیخ لطف الله
در محراب کاشی‌کاری‌ معرق و مقرنس‌های بسیار ظریف دارد. محراب از یک تاق دندانه‌دارر تشکیل شده و بر فراز آن نقش‌های ظریف اسلیمی نقش بسته است. نور مسجد از پنجره ‏های مشبکی که در قسمت‌های مختلف ساقه گنبد ساخته شده تأمین می‏شود. نوری که از این پنجره‏ها به مسجد می‏تابد، علاوه بر روشنایی نمایشگر فضای روحانی مسجد نیز است. انعکاس صدا یکی از معجزه‌های بیشتر مسجدهای اصفهان است و مسجد شیخ لطف الله به دلیل خصوصیاتش شگفتی را چند برابر می‌کند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به کاخ چهل ستون اصفهان به  لینک داده شده مراجعه کنید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها