مسجد تاریخانه دامغان


 درباره مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه دامغان::  شاید شما هم از نزدیک شبستان مسجد تاریخانه دامغان و یا عکس آن را دیده باشید، شبستان زیبا و معنوی تاریخانه که موضوع بیشتر مقاله های هنری و معماری است. در اینجا با مسجد تاریخانه دامغان بیشتر آشنا می شویم.

 

همانطور که می دانید و در مقاله های قبلی نیز به آن اشاره شد، شهر دامغان شهری تاریخی و مرکز شهرستان دامغان است. این شهر جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوان دارد که یکی از آنها مسجد تاریخانه می باشد.

مسجد تاریخانه در اصل در دوره ساسانیان یک آتشکده بوده است. این بنا در قرن دوم هجری و در زمان بنی امیه مورد تغییر و بازسازی قرار گرفت در حالیکه سبک معماری ساسانی را هنوز به همراه خود دارد. هیچ عنصری که ایرانی نباشد در مسجد تاریخانه دیده نمی شود و همه نمایانگر معماری اصیل ایرانی و ساسانی هستند.(معماری ساسانی سبکی از معماری ایرانی است که در دوران ساسانیان به اوج قدرت و شکوفایی خود رسید و حتی در معماری اسلامی نیز تاثیر بسیاری داشت)

در اطراف حیاط اصلی مسجد تاریخانه رواق قرار دارد(رواق و یا پیشگاه خانه فضایی سرپوشیده و ستون دار و راهرو مانند است که در اطراف حیاط مرکزی قرار می گیرد. رواق مخصوص مکانهای مذهبی است و درب ورودی را به شبستان یا گنبدخانه وصل می کند)

شبستان زیبا و معروف این مسجد دارای 18 ستون به ارتفاع 2 متر و 84 سانتی متر و ضخامت 4 متر می باشد(شبستان مکانی است که از هیچ طرف باز نیست و از درب داخل و خارج می شوند و در آن عبادت می کنند). به علت ستون های فراوان در مسجد تاریخانه که 26 عدد است، آن را مسجد چهل ستون هم می نامند.

مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه دارای یک مناره از خشت و گل بوده که فرو ریخت و در دوره سلجوقی در کنار این مناره فرو ریخته یک برج آجری ساخته شد(مناره در اصل به معنی پایه چراغ است. کاربرد مناره به سه دسته تقسیم می شود: 1- میل راهنما 2- جایگاهی برای اذان گفتن 3- مکانی جهت نمایش نمادهای پیروزی)

در قسمت شمالی مسجد تاریخانه مناره آجری متعلق به قرن پنجم هجری قرار دارد. سر این مناره بطور کامل ساخته نشده و عده ای تصور می کنند که در اثر زلزله از بین رفته است.

نقشه معماری مسجد تاریخانه کامل ترین نقشه از مساجد صدر اسلام است.

و اما چگونه به مسجد تاریخانه دامغان برویم؟

وارد استان سمنان و سپس شهرستان دامغان شده و در مسیر جاده دامغان به مشهد، به سمت میدان راه آهن به مسجد تاریخانه خواهید رسید.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان دامغان  به لینک داده شده مراجعه نمایید




موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها