مسجد امام اصفهان مهم‌ترین مسجد تاریخی این شهر


 درباره مسجد امام اصفهان مهم‌ترین مسجد تاریخی این شهر

مسجد شاه یا مسجد امام اصفهان یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است. سبک معماری آن به شیوه اصفهانی است و شاهکار جاویدان معماری، کاشی کار و نجاری به شمار می‌رود که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع شده است. ساخت این مسجد به فرمان شاه عباس بزرگ در سال ۱۰۲۰ هجری شروع شده است. استاد علی اکبر اصفهانی مهندس معمار و محب علی بیک الله ناظر ساختمان بودند. عبدالباقی تبریزی، علیرضا عباسی، محمدرضا امامی و محمد صالح امامی که همگی خوشنویس هستند، در آن کتیبه نگاری کرده‌اند.
نمای حیاط به طاقچه‌ها، دالان‌ها، توده‌های مقرنس های روشن و نوارهای درازی ازز کتیبه‌های سفید درخشان مزین شده است. دو قاب دو طرف مدخل طرح سجاده دارند که نمازگزاران بر آن نماز می‌خوانند.
جلوخان حالتی دعوت‌کننده دارد که مردمان را به پناه خود می‌طلبد و رو به شمال است،، ولی محراب ‌باید رو به قبله باشد. فرد از جلوخان وارد دهلیزی مدور می‌شود که هیچ جهتی ندارد و مانند پاشنه‌ای است که محور بنا روی آن بچرخد.
دیوارها در میان نقش گل و بوته‌های باغ مانند گم می‌شوند. طاق‌های بلند و وسیع وو تقاطع‌های خوش‌آهنگ انحناهای تند فضاهایی را نشان می‌دهد که آزادانه تا محراب، همچون موج‌هایی در یکدیگر فرو می‌روند.
ارتفاع  گنبد بزرگ مسجد ۵۲ متر و ارتفاع  مناره های داخل ۴۸ متر و ارتفاع مناره‌هایی سردر ۴۲ متر است. از ویژگی‌های جالب این مسجد انعکاس صدا در مرکز گنبد بزرگ جنوبی است.
بلندای ایوان بزرگ جنوبی ۳۳ متر و بلندای دو مناره طرفین آن ۴۸ متر است. این دو منارهه با کاشی تزئین شده و اسامی محمد و علی به  خط بنایی بر بدنه آنها نقش بسته است. گنبد بزرگ مسجد پر از کاشی‌کاری‌های فوق‌العاده است.
مسجد شاه دو  شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی دارد. شبستان شرقی بزرگ‌ترر اما ساده و بی‌تزئین است و شبستان غربی کوچک‌تر است و تزئیناتی با کاشی‌های خشت هفت رنگ دارد.
مدرسه ناصری و سلیمانیه در دو زاویه جنوب غربی و جنوب شرقی قرار دارند. در مدرسهه جنوب غربی قطعه سنگی در جای معینی گذاشته شده است که ظهر حقیقی اصفهان را در هر چهار فصل نشان می‌دهد. سطح بالایی این شاخص به شکل مثلث قائم‌الزاویه و وتر مثلث تعیین‌کننده ظهر است و یک ضلع مجاور زاویه قائمه به دیوار وصل و ضلع دیگر نشان‌دهنده جهت قبله است.
از دیگر نکات جالب توجه مسجد امام اصفهان انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی آنن است.
قطعات بزرگ سنگ‌های مرمر یکدست و سنگاب‌های نفیس به‌ویژه سنگاب نفیسس شبستان غربی گنبد بزرگ از دیدنی‌های این مسجد است.
 مسجد شاه به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد امام اصفهان مهم‌ترین مسجد تاریخی این شهر

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها