قلعه های شهرستان شاهرود


 اطلاعاتی از قلعه های شهرستان شاهرود

قلعه های شهرستان شاهرود::  در این مقاله قلعه های شهرستان شاهرود را به شما معرفی می کنم، شاید که شما هم به بازدید از این قلعه ها علاقمند باشید.

قلعه های شهرستان شاهرود عبارتند از: قلعه میامی، قلعه پارت ها، قلعه نو خرقان، قلعه بدشت، قلعه ده ملا، قلعه گبری یا کافر قلعه، قلعه سه برج، قلعه علی آباد، قلعه زیدر، قلعه نک، قلعه کهن

قلعه پارت ها: قلعه پارت ها متعلق به اشکانیان و ساسانیان می باشد. این قلعه قدمت دو هزار ساله را به همراه دارد. درون قلعه پارت ها بقایایی از یک کوره آجرپزی و سفالینه های مربوط به دوران باستان دیده می شود. ارتفاع این قلع 15 متر و به شکل مستطیل است. قلعه پارت ها سه طبقه بوده و در اطراف آن طاق های قوسی شکل قرار داشته اند. این قلعه نمونه ای از معماری پارتی است.

قلعه کهنه: قلعه کهنه در روستای نوخرقان شاهرود و در نزدیکی مقبره شیخ ابوالحسن خرقانی واقع شده است. روستای نوخرقان مرکز دهستان خرقان در بسطام است.

قلعه های شهرستان شاهرود

قلعه بدشت: قلعه بدشت در پایین روستای بدشت در جنوب غربی شهرستان شاهرود قرار دارد. برخی معتقدند به علت سیلاب های شدید این قلعه بنا شده است. قلعه بدشت مربوط به دوران قبل از باستان می باشد. این قلعه به عنوان یک اثر ملی ایران ثبت شده است.

قلعه ده ملا: قلعه ده ملا در روستای ده ملا واقع شده است. روستای ده ملا در جنوب غربی شهرستان شاهرود قرار دارد. مردم این روستا در گذشته به روی تپه زندگی می کردند و رفته رفته به پایین تپه آمده و روستای ده ملا را بنا نهادند.

قلعه ملحدو: قلعه ملحدو یا قلعه بیار در روستای زیدر و در مسیر جاده ای شاهرود ­­- سبزوار واقع شده است. این قلعه متعلق به دوره اسماعیلیان می باشد.

قلعه نک: قلعه نک در جاده شاهرود – گرگان قرار دارد. این قلعه مربوط به دوران قاجار می باشد.

قلعه سه برج: قلعه سه برج در روستای اردیان دردهستان حومه شهرستان شاهرود واقع شده است.

واما مطلبی درباره تاریخچه قلعه:

قلعه به معنی ساختمان مستحکم است و در فارسی کلمه های کلات و دز این معنی را می دهند. از قلعه های باستانی ایران     می توان قلعه حسنلو در ارومیه، قلعه فلک الافلاک در خرم آباد و قلعه الموت در قزوین را نام برد.

در اروپا قلعه توسط نجیب زادگان به وجود آمد و آنان از قلعه ها علاوه بر دفاع از خود، برای کنترل فضای بیرونی هم استفاده می کردند. در نتیجه قلعه ها ساختاری تدافعی و تهاجمی داشتند. در ابتدا قلعه ها از گل و چوب ساخته می شدند و بعدها سنگ به آن اضافه شد.

همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هتل ها و مهمانسرا های شاهرود به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها