قلعه سارو سمنان


قلعه سارو سمنان :: در این مقاله درباره قلعه سارو سمنان صحبت می کنیم. امیدوارم این فرصت را داشته باشید تا از این قلعه تاریخی و باستانی دیدن کنید.

قلعه سارو در شمال شرقی سمنان، در منطقه ی کوهستانی سارو بنا شده است.( سارو به معنی سار همان پرنده سیاه رنگ و کوچک است)

قلعه سارو سمنان شامل دوقلعه شمالی و جنوبی است.

قلعه سارو سمنان

قلعه شمالی کوچک تر از قلعه جنوبی است و ساروی کوچک نام دارد. این قلعه تا حد زیادی ویران شده و تنها دیواره های آن باقی است.

قلعه جنوبی به روی کوه بلند تر و در مقابل ساروی کوچک قرار دارد. این قلعه شبیه دژ گرد کوه دامغان است. قلعه جنوبی سارو دارای سه طبقه می باشد: طبقه اول اصطبل، طبقه دوم جهت سکونت و طبقه سوم که دارای حمام، عبادتگاه و چایخانه است و مخصوص سربازان و مقامات بوده است.

در چهار طرف قلعه سارو برج های دیده بانی قرار دارد که این برج ها بصورت مدور ساخته شده اند. ملات این قلعه سنگ، گچ و آجر است.

هر دو قلعه شمالی و جنوبی دارای تونل های زیرزمینی جهت آبرسانی به قلعه می باشند. از طریق گودال های ایجاد شده و جریان هوا آب چشمه کلاته سارو به این قلعه ها می رسیده است.

موقعیت کوهستانی و دره های اطراف قلعه سارو سبب شده تا این قلعه شکست ناپذیر باشد و قدرت نظامی و دفاعی آن چندین برابر شود.

و اما درباره تاریخچه قلعه سارو:

قلعه سارو در دوره پیشدادیان و کیانیان بنا شده و در دوره های بعدی نیز مورد استفاده فراوان بوده است.(پیشدادیان نخستین سلسله پادشاهی در ایران است. کیومرث نخستین فرمانروای این سلسله و جمشید، سیامک، هوشنگ و تهمورث از دیگر فرمانروایان آن می باشند. پیشداد به معنی نخستین کسی است که قانون آورد. کیانیان دومین سلسله در ایران و موسس آن کی قباد می باشد. کیانیان جمع کلمه کی به معنای حکیم و دانشمند است)

قلعه سارو در زمان اشکانیان از اهمیت بسیار برخوردار بوده و از پایگاههای مهم آنها محسوب می شده است.

قلعه سارو در زمان آل بویه بیش از 20 سال تحت فرماندهی فرمانروای قومس، نصربن حسن فیروزان بود.

فرقه اسماعیلیان و به ویژه باطنیان از این فرقه به مدت طولانی در قلعه سارو اقامت داشتند و این قلعه مکانی بسیار امن برای آنان بود.(اسماعیلیان گروهی از شیعیان هستند که اسماعیل فرزند امام جعفر صادق را امام هفتم می دانند. اسماعیلیان در زمان سامانیان شکل گرفته و پس از شکست قلعه الموت توسط مغولان بسیاری از آنها نابود و پراکنده گشتند. از باورهای این فرقه قرآن، جنت، امام، پیر، تناسخ، وحدت وجود، داعی مطلق، عقل، اعداد، تقیه، ظاهر و باطن است)

برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری استان سمنان بر روی لین کلیک کنید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها