قدیمی ترین ساختمان های مسکونی دنیا


قدیمی ترین ساختمان های مسکونی دنیا  The oldest residential buildings in the world

شاید شما نیز به این امر واقف باشید که تقربیا بیش از 90 درصد از ساختمان هایی که در دنیا وجود دارند، با گذشت زمان ترمیم یا بازسازی می شوند. اما بناها و ساختمان هایی وجود دارند که به همان شکلی که صد ها یا هزاران سال پیش بوده اند، هنوز هم به همان شکل دست نخورده باقی مانده اند. با تورزپرس همراه باشید تا چند نمونه از این ساختمان های قدیمی در جهان را برایتان معرفی کینم.


1. روستای کندوان (Kandovan Village) 

روستای کندوان

روستای کندوان

کندوان روستایی در آذربایجان شرقی در ایران است که قدیمی ترین منازل مسکونی و بسیار باستانی را در خود دارد. در حال حاضر به دلیل نوع معماری این روستا که خانه های آن شبیه به کندوی عسل می باشد و در دل کوه کنده شده اند، بسیار شهرت دارند. کندوان از جمله ی سه نمونه از روستای صخره ای در دنیاست که هنوز هم مسکونی است. طبق آخرین آمار در حدود 168 خانواده در این روستا زندگی می کنند. شایان ذکر است که قدمت این خانه ها به 800 سال پیش با می گردد. 


2. شهر صنعا (City of Sanaa) 

شهر صنعا

شهر صنعا

این شهر که در یمن واقع شده است، به تنهایی جزو قدیمی ترین شهر های مسکونی دنیاست. همه ساله عده ی زیادی از گردشگران سراسر جهان برای دیدن این شهر و معماری جالب خانه هایش روانه ی یمن می شوند. خانه های موجود در این شهر نیز از قدمی ترین خانه های جهان به حساب می آیند. 


3. صومعه ارتودوکس (Orthodox monastery) 

صومعه ارتودوکس

صومعه ارتودوکس

"سن جورج" که در قرن ششم بنا شده است، به عنوان یکی از قدیمی ترین ساختمان های دنیا معرفی می شود. صومعه ی ارتودوکس که در اورشلیم و در بین صخره ها ساخته شده، در حال حاضر نیز توسط راهبان ارتودوکس این ناحیه استفاده می شود. گردشگران می توانند با استفاده از پلی که در کنار صومعه ساخته شده از این مکان دیدن نمایند. 


4. روستای صخره ای میمند (Village of meymand) 

روستای صخره ای میمند

روستای صخره ای میمند

این روستا که در استان کرمان واقع شده است، به دلیل تاریخی بودن آن در میراث ملی ایران ثبت گردیده است. میمند به عنوان روستایی که در تمام ساختار آن معماری صخره ای حفظ شده، بسیار مشهور است. تنها خصوصیت این روستا در مقابل روستا هایی چون "کاپادوکیا"، این است که در واحد های صخره ای آن، مردم زندگی می کنند. در واقع زندگی در این روستا هنوز هم ادامه داشته و در جریان است.


5. شهر ماترا (City of matra) 

شهر ماترا

شهر ماترا

این شهر قدیمی که در ایتالیا واقع شده است، به عنوان شهری باستانی از آن یاد می شود. خانه های این شهر در میان صخره ها ساخته شده اند. گفته ها حاکی از این است که ساکنین این خانه ها در همان منازلی زندگی می کنند که نیاکانشان در 9000 سال پیش در آن ها زندگی می کرده اند. در حدود 150 غار کلیسا در میان خانه های آن وجود دارد که بعضی از قدیمی ترین نقاشی های این کشور در آن ها نگه داری می شوند. شما می توانید با رزرو آنلاین تور از این شهر دیدن نمایید. 


6. روستای آکوما پوبلو (The village of Akama Poublo) 

روستای آکوما پوبلو

روستای آکوما پوبلو

این روستا در بالای صخره های مکزیکو قرار گرفته است. خانه های آکوما پوبلو از قدیمی ترین مساکن در آمریکای شمالی به حساب می آید. امروزه نیز در این خانه ها مردمی زندگی می کنند. شاید بتوان گفت که از سال 1150 میلادی این منطقه یک روستای مسکونی بوده است. این روستا با وجود نداشتن آب و برق در نزدکی خود، باز هم متروکه نشده است. 


7. کلیسای سن پیتر (Church of St. Peter) 

کلیسای سن پیتر

کلیسای سن پیتر

این کلیسا که در ترکیه قرار گرفته است، همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. در واقع این کلیسا جزو قدیمی ترین کلیسا ها به حساب می آید که در قلب سنگ ها ساخته شده است. قدمت این کلیسا به قرن چهارم یا پنجم بر می گردد. یک بازسازی در سال 2015 بر روی کلیسا انجام گرفت و درحال حاضر فعال است. شما می توانید با تور ترکیه از این کلیسا دیدن نمایید. 


8. خانه های چوبی در جزیره فارو (Wooden houses on Faroe Islands) 

خانه های چوبی در جزیره فارو

خانه های چوبی در جزیره فارو

این خانه ها از جمله خانه های بسیار قدیمی در دنیا به حساب می آیند. قدمت آن ها به قرن یازدهم برمی گردد. امروزه نیز این خانه ها هم چنان که در سال 1550 مورد استفاده قرار می گرفت، در حال حاضر نیز مسکونی بوده و به حیات خود ادامه می دهند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • احسان کریمیان | چهارشنبه 10 آبان 1396

    مقاله خیلی جالبی بود، از این مقاله ها بیشتر بذارین، ممنونم
  • حامد نهاوندی | چهارشنبه 10 آبان 1396

    از کجا میتونم قیمت تورهای لحظه آخری و زمان ارائه این تورها رو ببینم؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها