فرهنگ مردم بلوچ


فرهنگ مردم بلوچ

زندگی مردم بلوچ آمیزه ای از آیین ها و عقاید دیرینه ای می باشد که ریشه ای کهن دارند.فرهنک مردم بلوچ به علت شرایط خاص محیطی و موقعیت خاص بسیار ویژه و خاص می باشد.

 

مردم بلوچ انسان هایی آزاده و مهمان نوازند وبه دلیر و شجاع بودن و سخت کوشی زبانزد هستند.

در دوستی ثابت ثدم و در دشمنی سخت و استوار هستند.در قول و قرار نیز بسیار پایبند می باشند.

 مراسم قوم بلوچ با موسیقی عجین شده است . مردم بلوچ اعیاد و جشن های ملی و مذهبی را با شکوه  برگزار می کنند و به اعیاد مذهبی بخصوص به عید فطر و عید قربان اهمیت بسیاری می دهند و با شکوه تر برگزار می کنند .

 

مراسم عید فطرو قربان در محلهایی به نام عیدگاه برگزار می شود.از مهم ترین عید ها قلمداد می شود .مردم بلوچ به دیدار هم می روند و عید را تبریک می گویند. در عید قربان معمولا شتر قربانی می کنند و گوشت آن را بین مردم تقسیم می کنند. عید قربان برای این قوم تا سه روز ادامه دارد.یکی از زیبا ترین کارهایی که قوم بلوچ در عید قربان انجام می دهند طلب مغفرت و بخشش از یکدیگر و حلالیت طلبیدن است.

برگزاری عید نوروز در قوم بلوچ

عید نوروز را مردم بلوچ کمتر مورد توجه قرار می دادند تا اینکه طی سالهای اخیر به علت فراگیر تر شدن شبکه های اجتماعی و رسانه ها و ارتباط با دیگر نقاط این مراسم نیز برگزار می شود جشن می گیرند و به دیدار هم می روند و جویای صلح و آشتی می شوند و اگر از هم کدورتی داشته باشند ان را از دلهایشان دور می کنند و سعی می کنند سال جدید را با دوستی و محبت و دلی پاک شروع کنند.

صنایع دستی قوم بلوچ

صنایع دستی قوم بلوج

زنان و دخترانی هنرمند در قوم بلوچ زبانزد می باشد .هنرهای دستی کشف شده در شهر سوخته قدمت این هنر ها را نشان می دهد.

چرا که صنایع دستی در بین مردم بلوچ جایگاه ویژه ای دارد .قالی بافی گلیم بافی و چادر بافی و حصیر بافی نمد مالی و سکه دوزی سفره بافی  و سفال سازی و لنج سازی و بسیاری موارد دیگر از هنر های این مردم می باشد.

 

سفال سازی از گذشته های بسیار دور در میان قوم بلوچ رواج داشته است . جالب است بدانید که سفال سازی را بیشتر زنان و دختران هنرمند این قوم انجام می دهند.

از انجایی که زنان و دختران قوم بلوچ کار بیرون از منزل انجام نمی دهند صنایع دستی قوی تری دارند. حتی کارهای سخت و مردانه مانند نمد مالی و قالی بافی و گلیم بافی را زنان انجام می دهند.

سوزن دوزی

می توان هنر سوزن دوزی را از ظریف ترین و اصیل ترین و جالب ترین صنایع دستی کشور به حساب آورد  .

هنر سوزن دوزی یک هنر پر جذبه است که به زمان مشخصی تعلق ندارد. و از سالها پیش رواج داشته است.

در نقش ونگار های رنگین آن هنر زنان و دختران بلوچ به چشم می خورد .این صنایع هنری در کشور رتبه بالایی دارند. در گذشته از نخ ابریشم بیشتر استفاده می شده است اما امروزه به علت کمیاب تر بودن نخ ابریشم و قیمت بالای این نخ کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

.

 
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها