غذا های محلی در تفلیس (بخش دوم)


غذا های محلی در تفلیس (بخش دوم) 

این دو مقاله تجربیات دو گردشگر با نام های Katherine و Romeo Belarmino می باشد، که در طی سفری که به تفلیس داشتند، غذا های محلی این شهر را تست کردند. درباره تفلیس و مکان های گردشگری آن در مقاله های قبل صحبت کردیم. حال می خواهیم به بررسی غذاهای خوشمزه آن بپردازیم. غذا های محلی گرجستان و تفلیس بین گردشگران بسیار شهرت داشته و محبوب هستند. شما در سفر به تفلیس، با تجربه ای متفاوت از انواع طعم ها در غذا های محلی رو به رو خواهید بود. با تورزپرس همراه باشید تا به معرفی ادامه ی این غذا ها بپردازیم. 


10. سیب زمینی سرخ شده با سس آلو ترش 

سیب زمینی سرخ شده با سس آلو ترش 

همانند سیب زمینی سرخ شده با سس قرمز در ایران که طرفداران زیادی دارد، این یک وعده ی معمولی غذایی در تفلیس است که اندکی شور بوده و با سس آلو ترش سرو می شود. پیشنهاد میکنیم در تور تفلیس، حتما این غذا را تست کنید. 


9. لوبیو (لوبیا) 

لوبیو

از دیگر وعده های معمولی غذا در تفلیس، می توان به خوراک لوبیا اشاره کرد که محتویات آن پیاز، لوبیا و سبزیجات معطر می باشد. این غذا معمولا در ظروف سفالی سرو می شود. همانند لوبیا که در ایران طرفداران زیادی دارد، این غذا در گرجستان نیز بین مردم محلی و همچنین گردشگران گرجستان طرفداران زیادی داشته و محبوب است. 


8. چاشوشولی (خورشت گوشت گوساله) 

چاشوشولی

یکی از غذا های سنتی در این کشور که با تور 3 شب و 2 روز تفلیس می توانید آن را تجربه کنید، خورشت گوشت گوساله است. علاوه بر گوشت گوساله در این خورشت از گوجه فرنگی، پیاز و فلفل قرمز برای خوش طعم شدن آن استفاده می شود. اگر قصد سفر به گرجستان را دارید، حتما این غذای محلی خوشمزه را سفارش دهید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید.


7. چاکاپولی (خورشت ترخون با نوشیدنی) 

چاکاپولی

این غذا که یکی دیگر از غذا های سنتی در گرجستان است، از غذا های مورد علاقه ی این دو گردشگر و هم چنین دیگر توریست هایی که آن را چشیده اند می باشد. چاکاپولی به طور معمول از گوشت بره طبخ می شود ولی می توان از گوشت گوساله نیز در آن استفاده نمود. گشنیز و ترخون سبزی های معطری هستند که عطر خوبی به چاکاپولی می دهند. 


6. کارچو 

کارچو 

این غذای محلی یکی دیگر از سوپ های گرجستان است که در تفلیس نیز یافت می شود. کارچو با مرغ یا گوشت گاو طبخ می شود. شما این سوپ را می توانید با برنج یا بدون آن بخورید. طبق گفته ی این گردشگران، نسخه ای که ما از آن درست می کنیم شامل بادمجان، کدو، گردو، انار و ذرت پوست کنده می شود که در واقع یک غذای گیاهی است. 


5. ماهی گزل آلا با سس انار 

ماهی

شما در گرجستان شاید نتوانید به راحتی در منوی رستوران های آن غذای دریایی پیدا کنید. اما به گفته ی این دو گردشگر، آن ها موفق به پیدا کردن ماهی گزل آلا در یکی از رستوران ها شدند. اگر با تور خارجی به تفلیس رفتید شاید بتوانید این ماهی را در یکی از رستوران های آن بیابید. این ماهی بعد از سرخ شدن و ترد شدن، با سس انار که مزه ای شیرین دارد میل می شود. 


4. ام تی اس وادی (کباب) 

ام تی اس وادی

از دیگر نام های جالب برای گوشت، ام تی اس وادی می باشد که همانند پختن جگر در ایران، آن را به سیخ می کشند و روی شعله قرار می دهند تا بپزد. اگرچه تنوع زیادی دارد ولی با آشپزی ترک و ارمنی ها متفاوت است. شما در غذا های این کشور و هم چنین در تفلیس، می توانید ذوق و نو آوری را در پخت و پز ببینید. گوشت گاو یا گوسفند تنها منبع پروتئین مردم می باشد که با سبزیجات سرخ می شود یا آن را به سیخ می کشند. 


3. ماتسونی (ماست گرجستان) 

ماست

این غذا بی شک یکی از بهترین غذا ها برای صبحانه تان خواهد بود. یک محصول لبنی تخمیر شده که مثل ماست یونان سفت است و با قوام نیست. از این ماست به عنوان سس نیز استفاده می شود. اگر نام ماست را ندانید به شما ماست بسته بندی شده خواهند داد. پس اگر قصد سفر به گرجستان را دارید و همینطور از این غذا خوشتان آمده است، اسمش را در ذهنتان ثبت کنید.


2. کارولیا چیسکیری (خرمالوی خشک شده) 

کارولیا چیسکیری

یکی از بهترین شیرینی های گرجستان و همین طور تفلیس که خاطرات کودکی مردم این کشور را برایشان تداعی می کند، کارولیا چیسکیری یا همان خرمالوی خشک شده است. بعد از پوست کندن آن ها، چند هفته در مقابل نور خورشید قرار می گیرند تا خشک شوند که در نهایت شیرین، نرم و خوش طعم هستند. 

1. تیکلپی (لواشک) 

تیکلپی

برای درست کردن تیکلپی یا همان لواشک، ابتدا میوه ها را می جوشانند و بعد با پهن کردن روی پارچه ای نازک زیر نور خورشید، آن ها را خشک می کنند. البته که در ایران نیز روش درست کردن لواشک همین گونه است. نوع شیرین لواشک ها از انجیر و زردآلو درست می شود که به عنوان میان وعده استفاده می کنند. نوع ترش آن نیز حاوی گیلاس و آلوترش است که از این ترش کننده ها در انواع خورشت و سوپ استفاده می کنند. شما نیز در کنار جاده ها بهترین تیکلپی را می توانید بیابید.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • آزاده حسنی | چهارشنبه 10 آبان 1396

    خیلی مطلب خوب و مفیدی بود، ممنون از سایت تورزپرس
  • ابوالفضل رحیمی | چهارشنبه 10 آبان 1396

    قیمت تور تفلیس چقدره؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها