غذا های محلی در تفلیس (بخش اول)


غذا های محلی در تفلیس (بخش اول)

تفلیس با غذا های خوش طعمش بین گردشگران سراسر دنیا شهره است. این شهر گرجستان علاوه بر داشتن رستوران های فوق العاده که در مقاله ای به معرفی آن ها پرداختیم، غذا های محلی و خیابانی خوش طعمی نیز دارد که توانسته طرفداران زیادی را به خود جذب نماید. امروز در این مقاله درباره تفلیس و معرفی غذا های محلی آن اطلاعاتی را عنوان خواهیم کرد. با تورزپرس همراه باشید تا چند نمونه از بهترین غذا های محلی تفلیس را معرفی کنیم.


11. پوری (نان گرجستانی) 

پوری

اکثر غذا هایی که در گرجستان سفارش می دهید همراه با نان خواهند بود. در واقع نان جزء اصلی غذا هایشان می باشد. نان های گرجستانی در تنور هایی با نام تونز که از خاک رس تشکیل شده اند، پخته می شوند. به طوری که حرارت موجود در انتهای تنور به تمامی نقاط تنور می رسد. خمیر نان بعد از مدت اندکی بر روی سطح تنور رنگ قهوه ای پیدا می کند. شکل مستطیلی نان شوتا با نان گرجستانی به راحتی قابل تشخیص می باشد.


10. نان پنیر گرجستانی (خاچاپوری) 

نان پنیر گرجستانی

یکی از انواع خاچاپوری یا همان نان پنیر، ایمرول خاچاپوری است که دایره ای شکل بوده و داخلش پنیر ریخته می شود. نوع دیگر آن مگرول خاچاپوری است که شبیه نوع قبلی بوده ولی درون آن کره و پنیر می ریزند. نوع دیگری از آن را که می توانید میل کنید، درونش از اسلب یا کره پر شده و با چنگال سرو می شود، و نامش آچارولی خاچاپوری است. این خاچاپوری به صورت لوله ای است و طعم بی نظیری دارد. نوع دیگری از خاچاپوری که آن را مثل کباب به سیخ می کشند، خاچاپوری شامپورز نام دارد. در این نمونه خمیر و پنیر محتویات آن را تشکیل می دهند. 


9. نان ادویه گرجستانی (نازوکی) 

نان ادویه گرجستانی

یکی از نان های مخصوص گرجستان که البته در هر جایی نمی توانید آن را پیدا کنید، نان ادویه است. این نان را تنها در غرب گرجستان در شهر سورامی می توانید بیابید. پس اگر قصد استفاده از تور 5 روزه تفلیس را دارید، حتما برای خوردن این غذای محلی بروید. نازوکی با اضافه شدن دارچین و کشمش به آن، با گل میخک عطرآگین می شود. اما طبخ این نان همانند دیگر نان های گرجستان است. شما می توانید این نان ها را از فروشندگان خانم خریداری کنید. 


8. نان ذرت گرجستانی (شویشتاری) 

نان ذرت گرجستانی

همان گونه که متوجه شده اید، نان در گرجستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شویشتاری نیز یک نوع نان ذرت است که با پنیر پر می شود. این نان را می توانید در منطقه ی سوانتی بیابید. در واقع این نان ها در گرجستان بسیار معروف بوده و همه روزه در مغازه ها، خیابان ها و رستوران های گرجستان طبخ و سرو می شود.


7. پنیر گرجستانی (سالگونی) 

پنیر گرجستانی

بافت اصلی این پنیر مشابه پنیر موزارلاست و هنگام باز کردن آن می توانید رشته هایش را از هم جدا کنید. سالگونی به عنوان پیش غذا نیز سفارش داده می شود و مثل خاچاپوری از غذا های اصلی این کشور است که محبوبیت زیادی در بین مردم گرجستان و گردشگران نیز دارد.


6. ناجوقی 

ناجوقی

ناجوقی یکی دیگر از غذا های گرجستان است که ترکیبات آن نعناع و پنیر تازه است. این ترکیب درون لایه ای از پنیر ساگونیو موجود است. شکل مخروطی این پنیر بسیار جالب است. اگر به گرجستان سفر کردید، یک بار هم که شده این غذای خوشمزه را امتحان کنید.


5. جانجولی 

جانجولی

یکی از پیش غذا هایی که در گرجستان و هم چنین در تفلیس می توانید سفارش دهید، جانجولی است. جانجولی در واقع نوعی گیاه است که پس از جوانه زدن آن را چیده و استفاده می کنند. مزه ی آن تلخ و شبیه به زیتون پرورده ی شور است. جانجولی از پیش غذا های محبوب و پر طرفدار در تفلیس است.


4. سالاد خیار گوجه فرنگی با گردو (کیتریس دا پامدویس سالاتا نایگزیت) 

سالاد خیار گوجه فرنگی با گردو

همان طور که در ایران نیز سالاد به عنوان پیش غذا سرو می شود، یا همراه غذا خورده می شود، در این کشور نیز در رستوران ها و غذا خوری های موجود در آن نیز، به عنوان پیش غذا با ترکیبات خیار، گوجه و گردو سفارش داده می شود. این سالاد شبیه سالاد یونانیان می باشد، البته بدون پنیر فتا آماده می شود. شما با تور خارجی می توانید به یکی از رستوران ها یا غذا خوری های تفلیس رفته و طعم این پیش غذا را بچشید. 


3. سالاد مرغ (کاتمیس سالاتی) 

کاتمیس سالاتی

این سالاد که مشابه آن در ایران نیز وجود دارد، در منو های غذایی تفلیس نیز یافت می شود. ترکیبات این سالاد خوش مزه شامل پیاز، مرغ خرد شده، سس مایونز و ادویه های مخصوص می باشد که بسیار لذیذ و خوش طعم است و می توانید در رستوران های تفلیس آن را سفارش دهید.


2. سالاد سیب زمینی روسی (سالات الیوی) 

سالاد سیب زمینی روسی

یکی از وعده های غذایی روسیه همین سالاد الیو یا  همان الویه می باشد. به دلیل قرار گیری گرجستان در اتحاد جماهیر شوروی، غذا هایی از روسیه در گرجستان نیز سرو شد و تا امروز ادامه دار بوده است. این سالاد با سس مایونز طعمی فوق العاده دارد که باید حتما آن را امتحان کنید. 


1. تولما (برگ های انگور پر شده)

تولما

این غذای محلی در بسیاری از کشور ها همانند ترکیه، ارمنستان یا یونان طبخ می شود. نام این غذا دولما می باشد که ترکیبات آن شامل گوشت و برنج است که این مخلوط در برگ مو یا کلم پیچیده می شوند. تزیین این برگ های پیچیده با سس آفتاب گردان ماتسونی است که طعم آن را لذیذ تر می کند.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • حامد | شنبه 13 آبان 1396

    تور تخفیف دار تفلیس در چه زمانی ارائه میشه؟
  • احسان | شنبه 13 آبان 1396

    تور 2 شب و 1 روز تفلیس هم دارین؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها