غذا های محلی ایروان - از کوفته گوشت تا باقلوا


غذا های محلی ایروان - از کوفته گوشت تا باقلوا 

یکی از بهترین فصل هایی که می توانید به ایروان سفر کنید، پاییز است. چرا که آب و هوای خوب این زمان از سال سبب شده تا ایرانیان زیادی علاوه بر تعطیلات، پاییز را برای سفرشان انتخاب نمایند. با سفر به این شهر بعد از دیدن جاذبه های گردشگری ایروان و هم چنین دیدن اماکن تارخی این شهر که به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح باز می گردد، حتما از غذا هایی که بسیار تاریخی می باشند نیز میل نمایید. غذا های محلی ارمنستان و به خصوص ایروان، بسیار شهره هستند و تنوع زیادی دارند. قدمت آشپزخانه ی ارمنستان به 2000 سال پیش برمی گردد. در مجموع کیفیت و تنوع این غذا ها در کنار روش های پخت آن، سبب پیدایش غذا هایی خوش طعم شده است. با تورزپرس همراه باشید تا به معرفی چند نمونه از بهترین غذا های محلی این شهر بپردازیم.


1. کوفته گوشت (Beef Kofta) 

کوفته گوشت

یکی از مهم ترین مواد اولیه در ارمنستان، گوشت است و دلیل آن به رواج صنعت دامپروری باز می گردد. کوفته از جمله غذا های سنتی این کشور است که از عصر عثمانی در آشپزخانه های شهر های مختلف آن از جمله ایروان نیز طبخ می شود. ترکیبات آن شامل: گوشت گاو، پیاز، سیر، خرده نان، ادویه جات و سس گوجه فرنگی می باشد. 


2. لاه معجون یا نان لواش ارمنی (Lamadzho or lahmacun) 

لاه معجون یا نان لواش ارمنی

این نان که با پنیر درست می شود، از انواع نان ارمنی می باشد که همراه آرد اعلا در بسیاری از کشور ها مثل: گرجستان، عراق، فلسطین، سوریه، ترکیه و حتی ایران نیز تهیه می شود. از بهترین و اصلی ترین انواع آن می توان به همین نان لواش پنیری اشاره نمود که ترکیبات آن شامل تکه های پنیر، نعنا، فلفل و خمیر است که بعد از چند دقیقه روی آتش بودن، آماده می شود. 


3. خوراک گوشت با سس انار (Veal in Pomegranate Sauce) 

خوراک گوشت با سس انار

شاید در این شهر و دیگر شهر های ارمنستان، انواع نوشیدنی ها و سس ها و دیگر محصولات تهیه شده از انار را بتوانید پیدا کنید، چرا که یکی از نماد های اصلی در آشپزخانه ی ارمنستان به حساب می آید. شما با رزرو آنلاین تور می توانید با رفتن به یکی از رستورن ها یا کافه های ایروان، این خوراک خوش طعم را که از گوشت و انار درست می شود را میل کنید. 


4. دلمه (Udoli Dolma) 

دلمه

از گذشته های دور مردم پس از فراوری گوشت، آن را به درون برگ مو یا برگ کلم می پیچیدند و سپس طبخ می کردند. به همین خاطر این غذا از غذا های سنتی ارمنستان است که از قدیم بین مردم رایج بوه است. طرز تهیه ی آن بدین گونه است که گوشت بره به همراه میوه های از قبل خشک شده در داخل برگ کلم پیچیده شده و سپس با سس مخصوص سرو می شود. 


5. خاشلاما (Khashlama) 

خاشلاما

شما با تور 4 شب و 3 روز ایروان، از یکی از قدیمی ترین آشپزخانه های آسیا بهره خواهید برد. آشپزخانه ارمنستان غذا های محلی زیادی را در خود جای داده است. یکی از این غذا های محلی در ارمنستان، خاشلاما می باشد که ترکیبات آن گوشت بره و سبزیجات است. تهیه و پخت این غذا برخلاف دیگر غذا های ارمنستان بسیار ساده است. 


6. گاتا (Gata) 

 گاتا

گاتا از جمله شیرینی های خوشمزه ای است که در این کشور بسیار مشهور بوده و روش های پخت آن نیز مختلف می باشد. این شیرینی بسیار شبیه به قطاب است که بانوان درخانه های خود و یا سر آشپز های حرفه ای در مناسبت های مخلف آن را تهیه می کنند و در کنار باقلوا آن را می فروشند. از این شیرینی در بسیاری از موارد به نام زندانی قفقاز نیز نام برده می شود. 


7. هاریسا (Harissa) 

هاریسا

این غذای بسیار خوش طعم که همان پوره گندم با مرغ است، مواد آن به آرامی و برای مدت 5 تا 6 ساعت پخته می شود. این غذا بسیار مقوی بوده و فیبر و کالری بالایی دارد و اغلب برای صبحانه سرو می شود. 


8. باقلوا (Baklava) 

باقلوا

این شیرینی خوشمزه که معمولا در کنار گاتا به فروش می رسد، در چندین کشور منطقه تهیه می شود. قدمت این شیرینی در ارمنستان به 700 سال پیش بر می گردد. باقلوای ارمنی بسیار خوش طعم بوده و ترکیباتی چون تخم مرغ، کره، عسل و مغز گردو دارد.
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • مهشید | دوشنبه 29 آبان 1396

    تور تخفیف دار ایروان رو از کجا باید خرید کنیم؟
  • محبوبه | دوشنبه 29 آبان 1396

    تور 2 شب و 1 روز ایروان دارین؟
  • نازی | دوشنبه 29 آبان 1396

    تور 3 شب و 2 روز ایروان چقدره؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها