غذاهای محلی استان اصفهان


 نگاهی بر غذاهای محلی استان اصفهان

غذاهای محلی استان اصفهان:: بریانی اصفهان
بریانی یکی از معروف‌ترین و خوش‌مزه‌ترین غذاهای محلی استان اصفهان است. این غذاا را از گوشت گردن و جگر سفید گوسفند، ادویه، پیاز، نمک و فلفل و زرد چوبه درست می‌کنند. به این ترتیب که گوشت را در آب جوش ریز کرده پیاز، نمک و زردچوبه را اضافه می‌کنند. پس از نیم‌پز شدن گوشت را با نعناع چرخ می‌کنند و به شکل دایره‌ در‌می‌آورند و سپس کمی در روغن تفت می‌دهند. در آخر جگر را روی آن می‌گذارند تا پخته شود.

 

حلیم بادمجان
حلیم بادمجان کمی شبیه کشک بادمجان است، با این تفاوت که در آن گوشت همم می‌ریزند. این غذا را با گوشت سردست، بادمجان، برنج، کشک، پیاز، سیر و نعناع درست می‌کنند. گوشت و پیاز را سرخ می‌کنند و پس از افزودن زردچوبه می‌گذارند بپزد. بعد برنج پخته را به آن اضافه می‌کنند. به بادمجان سرخ شده گوشت و برنج را می‌افزایند و در آخر کشک را اضافه می‌کنند.

خورش ماست
خورش ماست برخلاف اسمش یک نوع دسر است. این غذا را با گوشت بدون استخوانن گردن گوسفند، پیاز، شکر، ماست چکیده، زرده تخم مرغ، زردچوبه، زعفران و گلاب درست می‌کنند. در آخر روی آن را با مغز بادام، پسته و زرشک تزئین می‌کنند.

کله جوش
کله جوش هم یکی دیگر از غذاهای محلی استان اصفهان است. این غذا را با کشک، نعناا خشک، پیاز، گردو و روغن درست می‌کنند. ابتدا پیاز را با نعناع سرخ می‌کنند. کشک را همراه آب به پیاز اضافه می‌کنند و می‌گذارند جوش بخورد و در آخر هم نمک و گردو اضافه می‌کنند.

 

گوشت لوبیا
گوشت لوبیا از غذاهای محلی کاشان است که آن را در ظرف مسی درست می‌کردند.. این غذا با گوشت گوسفند، لوبیا سفید، برنج، جعفری، شنبلیله و پیاز درست می‌شود. گوشت و لوبیا را در ظرفی که تا نصفه آب کرده‌اند نیم‌پز می‌کنند و سپس برنج را که از قبل آماده شده به آن اضافه می‌کنند.

آبگوشت لوبیا سفید
آبگوشت لوبیا هم یکی دیگر از غذاهای محلی کاشان است. گوشت گوسفند، لوبیا سفیدد کاشان، پیاز و گوجه مواد اولیه این غذا هستند.

خورش نخود آله
خورش نخود آله هم از غذاهای کاشانی‌ها است که آن را با نخود، گوشت گوسفند، پورهه گوجه‌ فرنگی، پیاز، رب، زعفران، دارچین، لیمو عمانی، نمک و فلفل، روغن و گلاب درست می‌کنند. ابتدا نخودها را خیس می‌کنند و پوست آن را می‌گیرند. پیاز را سرخ می‌کنند و گوشت، نخود و ادویه‌ها را اضافه می‌کنند و بعد از نیم پز شدن رب، گوجه و لیمو را اضافه می‌کنند.

غذاهای محلی استان اصفهان

نخود‌آب
نخودآب از غذاهای سنتی گلپایگان است. این آبگوشت را با گوشت، نخود و ماش درستت می‌کنند و تفاوت اصلی آن با آبگوشت‌ در استفاده از ماش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با سوغاتی های اصفهان می توانید به لینک داده  شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • آموزش آشپزی | سه‌شنبه 21 شهریور 1396

    ممنون از آموزش هایی که قرار می دهید
  • سایبان | یکشنبه 02 مهر 1396

    ممنون از مطالب خوبتون. به سایت کوچک ما هم سر بزنید
نظرهای کاربر

جدیدترین نوشته ها