غذاهای استان سمنان


معرفی غذاهای استان سمنان

غذاهای استان سمنان ::میتوان موارد زیر را نام برد:

-سبزی پلو دامغان: سبزی پلوی دامغان از غذاهای خوشمزه و مقوی استان سمنان است. این غذا از موادی چون برنج، سبزی پلویی، بادمجان، روغن حیوانی، کره، دارچین،، سماق، گردغوره، نمک، فلفل، زعفران و کدو حلوایی طبخ می شود. برنج که جزو اصلی تریم مواد غذایی ایرانی است و در بیشتر غذاها دیده می شود. غذاهای استان سمنان

خورشت هویج و پسته: خورشت هویج و پسته غذایی محلی است که شهرت فراوانی در تمام کشور دارد. این غذا ترکیبی از هویج، سینه مرغ، پیاز، زعفران، نمک، فلفل، شکر، آبغوره، روغن حیوانی و خلال پسته است.

خلال پلو: این غذای بسیار مقوی، از موادی چون برنج، گوشت چرخ کرده، خلال بادام، خلال پسته، خلال هویج، خلال پرتقال، شکر، پیاز، زعفران، روغن حیوانی، نمک، فلفل و زرد چوبه درست می شود.غذاهای محلی خوشمزه و مقوی استان سمنان

 

ته چین گوشت گرمسار: ته چین گوشت گرمسار غذایی محلی است که ترکیبات آن برنج، گوشت گوسفند، نمک، فلفل، گرد لیمو، پیاز، کشمش، روغن و زعفران است.

چرتمه پلو: از دیگر غذاهای محلی خوشمزه و مقوی استان سمنان چرتمه پلو است. این غذا از موادی چون جگر، دنبه، سیر، ماست، نمک و ادویه های مخصوص طبخخ می شود.

ته چین کشمش و لپه سمنان: ته چین یکی از غذاهای پرطرفدار ایرانی است. ته چین کشمش و لپه سمنان ترکیبی از لپه، برنج، گوشت مرغ، نمک، فلفل، زردچوبه، کشمش، پیاز، ماست پرچرب، روغن، زعفران و زرده تخم مرغ است.

مانی پلو: مانی پلو از غذاهای محلی دامغان استان سمنان است و از موادی چون لپه، برنج، کشمش پلویی، زرشک سیاه، زعفران، گوشت خورشتی، رشته پلویی، پیاز، روغن، زیره سیاه، نمک و زرد چوبه تهیه می شود.

تاک پلو: تاک پلو از غذاهای محلی خوشمزه و مقوی استان سمنان است و پخت آن در شاهرود رواج بیشتری دارد. این غذا از برگ مو، برنج، پودر خردل، پیاز، سس سویا، گردد لیمو عمانی و مرغ بی استخوان درست می شود.

 

ته چین شهمیرزادی: همانطور که از نام این ته چین پیداست، از غذای محلی شهمیرزاد استان سمنان است. مواد لازم برای تهیه ته چین شهمیرزادی عبارتند از: چغندر، سیب زمینی، به، کلم قمری، بادنجان، اسفناج و آلوچه خشکه است.

رشته پلو سمنانی: رشته پلو سمنانی از سبزی های صحرایی سمنان، گوشت و برنج تهیه می شود. طریقه پخت آن به اینصورت است که گوشت گوسفند بصورت نیم پز لابلای برنج گذاشته می شود تا با بخار آن بپزد. رشته پلوی سمنانی مخصوص روزهای اول فروردین ماه است.

تلخون: تلخون نوعی دسر در استان سمنان است که در شهرهای میامی و شاهرود رواج بیشتری دارد. این دسر از گندم و شیره انگور تهیه می شود.

غذاهای استان سمنان

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات راجع به جاذبه های گردشگری استان سمنان به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها