غار کتله خور غاری بی‌همتا در کره زمین


غار کتله خور غاری بی‌ همتا در کره زمین

درباره غار کتله خور چه می دانید؟ غار کتله خور در استان زنجان، غاری بی نظیر و دیدنی با شگفتی های بسیار زیاد است. غار پر رمز و رازی به نام غار کتله خور که در ۱۵۵ کیلومتری جنوب شهر زنجان، ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان، در نزدیکی شهر کوچک گرماب واقع شده است. اگر در تور ایران به مقصد زنجان ثبت نام کرده اید، می توانید از مناطق گردشگری در تور استان زنجان و همچنین از این غار مرموز نیز از نزدیک دیدن کنید. منطقه‌ ای که غار کتله خور در آن قرار دارد، پر از ترک و شکاف و دهلیز است که همگی به درون غار راه دارند. غار کتله خور زنجان قبل از سال ۱۳۰۰ خورشیدی کشف شده است. از آن جایی که این غار در یكی كوه های قرار گرفته‌ است که خورشید از پشت آن طلوع می‌كند، به جای كتل خورشید به آن كتل‌ خور گویند. و این علت نام گذاری این غار است.

غار کتله خور  غاری بی‌همتا در کره زمین

 

 درباره غار کتله خور

این غار از سه طبقه تشکیل شده است. غاری زیبا با تونل های فرعی و استلاکتیت ها و استلاکمیت ها و ستون های زیادی می باشد که آن را بسیار دیدنی و جالب کرده است. قندیل هایی زیبا که به طور شگفت انگیزی از سقف آویزان شده اند، در جای جای این غار به زیبایی خودنمایی می کنند. این قندیل های مخروطی آویزان از سقف ها در اثر داشتن ناخالصی ها، رنگ های متنوع به خود گرفته اند و زیبایی و جلوه ای ویژه را به نمایش گذاشته اند. یک سری از قندیل ها نیز شیشه ای و بسیار شفاف هستند و در نوع خود جالب بوده و زیبایی خیره کننده ای به غار کتله خور بخشیده اند. شفافیت این قندیل ها به این علت است که ترکیبات زیادی به همراه نداشته و یا کمتر دارند. این غار در سال ۱۳۳۰  به ثبت رسیده‌ است. غار کتله‌ خور غاری آهکی می باشد و در جای جای آن گِل رُس و خاک‌ های حاوی اکسید آهن به چشم می خورد.

غار کتله خور  غاری بی‌همتا در کره زمین

 

در واقع غار کتله خور به سه بخش تقسیم شده‌ است. بخش فرهنگی، تفریحی و بخش ورزشی! از بخش ورزشی تنها افراد متخصص در صخره نوردی و غار نوردان می توانند استفاده کنند. اما بخش تفریحی غار برای عموم و بازدید کنندگان آزاد است. این غار دیدنی و شگفت انگیز برای اکثریت مردم و به خصوص علاقمندان به غارنوردی بسیار شگفت انگیز است. غار کتله در حدود دو کیلومتر، دارای مسیری مستقیم است. اما این تنها یک سوم از کل غار می باشد. در بخش جنوبی غار یک دالان بسیار بزرگ به صورت طبیعی وجود دارد که از این دالان برای برگزاری مراسمات مختلف استفاده می کنند. البته این دالان هیچ راهی به سمت بیرون نداشته و در ورودی و خروجی آن به صورت مصنوعی بوده و سازه ای ساخته شده به دست مسئولان است. عقاید و داستان های ساختگی بسیاری در مورد این غار وجود دارد. عده ای بر این عقیده اند که در این غار طلسمی وجود دارد که مانع از جستجوی کامل آن می شود! یا این که در داخل غار کوه بزرگی از بلور وجود دارد! یا داستان دیگری که شایع هست این است که غار در یکی از شکاف هایش سوراخ کوچکی دارد که از آن دریایی بزرگ قابل مشاهده است.




موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر
  • پرهام | یکشنبه 12 شهریور 1396

    در غار کتله خور قسمتی برای آموزش صخره نوردی وجود دارد؟
  • محدثه امینی | چهارشنبه 15 شهریور 1396

    ایران غار های زیادی دارد مانند غار علیصدر و غار کلته خور.قیمت این تور چند است؟
نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها