غارهای اصفهان


 درباره غارهای اصفهان

غار اَرازه 
این غار یکی از غارهای اصفهان است که در روستای آب سنجد در ۲۴ کیلومتری شرقق شهر مورچه خورت قرار دارد. قطر دهانه این غار ۲۰ متر و عمق آن ۴۵۵ متر است و مانند یک چاه عیق است. وسعت دهانه‌اش زیاد است و تمام سطح کف چاه نور کافی دارد. این غار از فوران گدازه‌‌ها و مواد آتشفشانی و فروکش کردن آن به وجود آمده است و در برخی بخش‌های دیواره هنوز حالت صیقلی که در اثر خروج مواد آتشفشانی ایجاد شده است، دیده می‌شود.

غار اژدها
این غار در شهر نایین در ۵ کیلومتری شمال غرب روستای سِپرو واقع شده است. دهانهه آن در ارتفاع ۱۸۶۴۴ متری است که در نزدیکی آن یک چهارطاقی هم وجود دارد.
غار افغان
این هم یکی دیگر از غارهای اصفهان است که در ۵۰ کیلومتری جنوب شهر مبارکه قرارر دارد. وسعت دهانه آن حدود ۵ متر و عمقش ۳ متر است. ته قیف‌مانند این غار به چاهی باریک به عمق ۶۶ متر می‌رسد. باید توجه داشت که بدنه غار ریزشی است و برای بازدید از آن حتماً به تجهیزات نیاز دارید.

غارهای اصفهان

غار افوس
این غار در دره‌ای در دامنه قبله کوه در غرب روستای افوس قرار دارد. دهانه غار 2 چاهه دوقلو دارد که یکی از این چاه‌ها بعد از ۶ متر به چاهی بزرگ به عمق ۱۲۲ متر می‌رسد که در انتها به تالاری به مساحت ۳۰ مترمربع ختم می‌شود که در اطراف آن پر از غارسنگ‌های شیری و قطور است. چاه باریک 8 متری دیگر نیز در انتهای دهیلزی تالار وجود دارد. چاه دیگر در ۵۰۰ متری و پس از طی دو دره به سمت قله قبله کوه است که به شکل استوانه و قطر آن ۶ متر است. چاه در انتهای عریض می‌شود و توده بزرگ برف یخی به طور دائم در تمام طول سال در آن وجود دارد.

غار پریان
این غار زیبا در دره‌ای به نام پری هول ۱۸ کیلومتری روستای سُه و در ۸ کیلومتریی روستای ابیانه قرار دارد. 120 در 160 اندازه دهانه غار و در ارتفاع ۲۹۶۷۷ متری است. این غار توسط غارنوردان در سال ۱۳۷۹ کشف شد و تا به حال یازده تالار در آن دیده شده است. برای رفتن به این غار باید با فنون غارنوردی آشنا باشید، زیرا چاه‌های خطرناکی در آن وجود دارد.
غار بابا جابر
این غار در ۵۳ کیلومتری جنوب غربی دلیجان و 1 کیلومتری روستای جودان در دامنهه شمالی کوه بابا جابر واقع شده است و دو دهانه شرقی و غربی در ارتفاع ۱۷۰۰۰ متری دارد. دهانه غربی این غار در بالای یک پرتگاه ۳ متری و دهانه شرقی آن در بالای یک پرتگاه ۶ متری است که فقط سنگ‌نوردان می‌توانند به آنها دست پیدا کنند. عبور از غار به دلیل اینکه ده متر ابتدای ورودی پوشیده از خاک‌های نرم رسی است با لغزش همراه است. پس از ۱۰ متر غار حالت با شیب ۴۵ درجه به حالت عادی خود ادامه می‌یابد. در این مسیر دالان غارسنگ‌سازی وجود ندارد، ولی ایوان‌های سنگ‌چینی ساخته شده‌ که معلوم است برای سکونت استفاده می‌شده‌اند. در انتهای دالان دهلیزی باریک به شکل افقی است که سنگ‌های ریزشی آن را پوشانده‌اند.
این دهلیز چند پرتگاه نیز دارد که عبور از آن را مشکل کرده است. بخش اصلی غار که تازهه به آن می‌رسیم تالاری دایره‌ای شکل به قطر ۳۵ متر و ارتفاع ۲۰ متر است. سقف وسط تالار هم ریزش داشته است و سکویی بزرگ را ایجاد کرده که در جلوی آن حفره صیقلی است که ممکن است در گذشته محل اجرای مراسم آیینی بوده باشد.

غار پری هول
این غار از غارهای اصفهان است که در جنوب ابیانه و در منطقه پرسفید و ارتفاعات قلههه نرقچون قرار دارد. ورودی غار بزرگ است و در همان ابتدا تالار بزرگی به اندازه ۱۵۵ متر با سقفی بلند و مدور و ارتفاع ۶ متر وجود دارد. سه تالار و یک دخمه این غار را تشکیل می‌دهند. غارسنگ‌های آن بسیار زیبا هستند و به‌سادگی می‌توانید به داخل آن بروید و از تماشای زیبایی‌های آن لذت ببرید.

غار دَنگِزلو
این غار در ۱۲ کیلومتری روستای دنگزلو، در جنوب غربی پادنای علیا و در ۱۱۵ کیلومترییی جنوب شهر سمیرم در دامنه ارتفاعات نوول واقع شده است. عمق آن ۱۰۰ متر و طول آن ۳۲۰ متر است. رودخانه‌ای در این غار آهکی جریان داشته و غارسنگ‌های بسیار زیبایی دارد. چند تالار و تالاب هم در آن وجود دارند.

غار پلنگ
این غار در جنوب شهرضا و در ۱۲ کیلومتری روستای کُمِه در شهر سمیرم قرار دارد. بههه دلیل باریک بودن دهانه غار باید خزیده وارد آن شوید. از دهانه که رد شوید، به محوطه وسیعی می‌رسید. طول این غار ۱۰۰۰ متر است. می‌گویند در ته غار تخته سنگ بزرگی هست که شبیه یک پلنگ خوابیده است و نام غار از همین تخته سنگ گرفته شده است.

غار خاصه تراش
این غار هم از غارهای اصفهان است که در نزدیکی شهر حبیب‌آباد شهرستان برخوار و دررر ارتفاع ۲۳۰۰ متری قرار گرفته است. این غار آهکی در اثر عوامل تکتونیکی به وجود آمده و گذرگاه‌ها و تالارهای متعدد و قندیل‌ها نیز به‌مرور تحت تأثیر پدیده انحلال ایجاد شده‌اند. بازدید از این غار به افراد درشت اندام و آنها که مشکلات تنفسی دارند توصیه نمی‌شود.

غار فریدون
این غار در۷۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و در ۱۸ کیلومتری غرب پیکان واقع شدههه است. می‌گویند تونلی را که درون غار وجود دارد انسان‌ها در دوره‌های باستان حفر کرده‌اند. اهالی منطقه اعتقاد دارند که فریدون پیشدادی که به دلیل ظلم ضحاک در کوه‌ها پنهان بوده، مدتی در این غار سکونت داشته است. برای بازدید از این غار نیازمند تجهیزات هستید.

غار شاه شکر
این غار در 30 کیلومتر جاده شهرضا سمیرم است. این غار بسیار کوچک است و درر دهانهه آن زنجیری به طول ۵۰۰ متر به یک سنگ بسته شده است و برای داخل شدن می‌توان از آن استفاده کنید. محوطه این غار برای افراد منطقه مکانی مقدس محسوب می‌شود.

غار شاه قنداب 
این غار در ۳۵ کیلومتری غرب رامشه و ۵۷ کیلومتری جنوب شرق شهرضا قرار دارد. طوللل آن ۶۸۸ متر است و در بخش انتهایی آن تاریکی مطلق وجود دارد. وجود دو سنگ قندیل که از سقف تا کف غار کشیده شده‌اند و حوضچه‌های آب از زیبایی‌های خاص این غار هستند.

 

برای اطلاعات بیشتر راجع به طبیعیت اصفهان می توانید به لینک داده شده مراجعه نمایید
موارد مشابه یافت شده

نظرهای کاربر

مقاله های مرتبط

جدیدترین نوشته ها